Կստուգվի ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածուի հայերենի իմացությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հրաման է ստորագրել «Որպես Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու առաջադրվող քաղաքացու՝ հայերենին տիրապետելու հանգամանքը հավաստող ավարտական փաստաթղթի բացակայության դեպքում հայերենին տիրապետելու հանգամանքի ստուգման կարգը հաստատելու մասին»: Հրամանի համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, որտեղ ԱԺ պատգամավոր ընտրվելու համար, ի թիվս այլ չափանիշների, սահմանվել է նաև հայերենին տիրապետելու պահանջ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից:
Հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է. «Հայերենին տիրապետելու հանգամանքը հավաստվում է ուսումնական հաստատություններում հայերենով կրթություն ստացած կամ կրթական ծրագրերով նախատեսված հայոց լեզու առարկայի ուսումնառությունն ավարտած և ամփոփիչ ատեստավորում անցած լինելու վերաբերյալ ուսումնական հաստատությունների կողմից տրված ավարտական փաստաթղթով (վկայական, ատեստատ, դիպլոմ): Հայերենին տիրապետելու հանգամանքը հավաստող ավարտական փաստաթղթի բացակայության դեպքում հայերենին տիրապետելու հանգամանքը ստուգվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության սահմանած կարգով, որը պետք է նախատեսի հայերենին տիրապետելու հանգամանքի ստուգման ողջամիտ, օբյեկտիվ չափորոշիչներ, ինչպես նաև գործընթացի վերահսկողության ընթացակարգեր: Ստուգման արդյունքները եռօրյա ժամկետում կարող են բողոքարկվել դատարան»:
Համաձայն հաստատված կարգի` Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու առաջադրվող քաղաքացու` հայերենին տիրապետելու հանգամանքի ստուգումն իրականացվում է թեստավորման միջոցով, որի արդյունքում տրվում է համապատասխան տեղեկանք: Ըստ կարգի` տեղեկանք ստանալու համար քաղաքացին պետք է դիմի ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն:

Министр образования и науки Армении подписал указ об утверждении порядка проверки владения армянским языком кандидатов в депутаты НС
Министр образования и науки Армении подписал указ об утверждении порядка проверки
владения армянским языком кандидатов в депутаты НС
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян подписал указ об утверждении порядка проверки владения армянским языком для граждан, которые выдвигают кандидатуру в Национальное Собрание Армении. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования и науки Армении.
Согласно п. 3 статьи 80 Избирательного кодекса Армении, кандидат в депутаты НС Армении должен владеть армянским языком.
«Обстоятельство владения армянским языком удостоверяется выданным учебным заведением выпускным документом о получении образования в учебных заведениях на армянском языке или об окончании обучения по предусмотренному образовательными программами предмету “армянский язык” и прохождении итоговой аттестации (свидетельство, аттестат, диплом). В случае отсутствия выпускного документа, удостоверяющего обстоятельство владения армянским языком, обстоятельство владения армянским языком проверяется в порядке, установленном Министерством образования и науки Республики Армения, который должен предусматривать разумные, объективные критерии проверки обстоятельства владения армянским языком, а также процедуры контроля этого процесса. Результаты проверки в трехдневный срок могут быть обжалованы в суд», - говорится в ИК.
Согласно утвержденному порядку, кандидат в депутаты НС Армении должен пройти тестирование и получить соответствующее свидетельство. Для получения свидетельства кандидат должен обратиться в министерство образования и науки Армении.