Քարդաշյանը և Շերը գլխավորում են ամենաճանաչված հայ հայտնիների ցանկը. հետազոտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2016 թվականի հանրային կարծիքի հետազոտությունը պարզել է, թե որքանով է համաշխարհային լսարանը տեղյակ Հայաստանի, հայերի և «Ավրորա» մրցանակի մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամից, հետազոտությունն իրականացրել է New Place Consultancy ընկերությունը՝ Kantar Group-ի TNS Opinion միջազգային սոցիալական հետազոտությունների գործակալության խորհրդատվությամբ: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ նրանք, ովքեր լսել են «Ավրորա» մրցանակի մասին, մեծամասամբ դրական վերաբերմունք ունեն դրա նկատմամբ: Դրական վերաբերմունքի պատճառների թվում նշվում է, որ մրցանակը մեծարման է արժանացնում այնպիսի մարդկանց, ում աշխատանքն այլապես չէր ճանաչվի, ինչպես նաեւ նպաստում է աշխարհում հայերի դրական կերպարի ձեւավորմանը:
Հանրային կարծիքի հետազոտությունն անդրադարձել է նաև աշխարհում Հայաստանի ու հայերի մասին իրազեկվածությանը: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ համաշխարհային հանրությունը հիմնականում գիտի հայկական համայնքների, հայկական խոհանոցի և պատմության մասին:
Հետազոտությունը միեւնույն չափումները (գիտելիք, իրազեկվածություն, հետաքրքրություն, ներգրավվածություն) դիտարկել է նաև հայկական սփյուռքի շրջանում: Պարզվել է, որ հայերի մասին սփյուռքահայերի եւ օտարերկրացիների ընկալումները նման են. հայերն հիմնականում բնութագրվում են որպես հպարտ, ընկերասեր և հարգալից:
Հետաքրքրական է, որ չնայած հարցվածների մեկ երրորդի կարծիքով հայկական համայնքները կարևոր են իրենց երկրներում ինչպես պետական, այնպես էլ տեղական մակարդակներում, սակայն հարցվածների մեծամասնությունը համարում է, որ հայկական համայնքները փոքր դեր են խաղում իրենց երկրներում: Հայկական համայնքների ազդեցությունն ավելի շատ դիտարկվում է ինտելեկտուալ, մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ոլորտներում: Քիմ Քարդաշյանը և Շերը գլխավորում են ամենաճանաչված հայ հայտնիների ցանկը՝ ինչպես համաշխարհային հանրության, այնպես էլ սփյուռքահայերի շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետության մասին դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի նկատմամբ նշանակալի հետաքրքրվածություն կա որպես երկիր և որպես ճամփորդական ուղղություն: Չնայած համաշխարհային հանրության ներկայացուցիչները Հայաստանը չեն դիտարկում որպես գործարարությամբ զբաղվելու վայր, սփյուռքահայերի զգալի մասը ցանկանում է տեղեկանալ Հայաստանի գործարար միջավայրի մասին: Երկու հայերից մեկը եւ յոթ օտարերկրացիներից մեկը հավանական է համարում, որ ապագայում կայցելի Հայաստան:
Հետազոտությունն իրականացվել է երկու փուլով՝ 2016 թվականի մարտի և հունիս-հուլիս ամիսներին 10 երկրներում՝ ԱՄՆ, Կանադա, Ավստրալիա, Ֆրանսիա, Արգենտինա, Դանիա, Նորվեգիա, Հունաստան, Գերմանիա և Ռուսաստան:

Kim Kardashian and Cher top the list of most recognized Armenian celebrities - research
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Aurora Humanitarian Initiative’s 2016 Opinion Audit is concluded and results reveal the degree to which a global audience is aware of Armenia, Armenians and the Aurora Prize, IDeA Foundation told “Armenpress”.
The research, conducted by London-based New Place Consultancy with consultations by Brussels-based TNS Opinion, Kantar Group, shows that attitude towards the Aurora Prize is overwhelmingly favorable among those who have heard of it. Among reasons cited for the favorable attitude is that the prize recognizes people whose work wouldn’t be recognized otherwise, and, in the process, it promotes a positive image of Armenians.
The Opinion Audit explores global awareness and knowledge of Armenia and Armenians, as well. Responses show that the general public mostly knows about Armenian communities, Armenian food and history.
The survey also tracks similar metrics – knowledge, awareness, familiarity, engagement -- within the global Armenian Diaspora. Responses show that there are certain similarities between how Armenians see themselves and how the general public perceives Armenians. The most frequently mentioned positive attributes are “proud, friendly and respectful.”
Interestingly, while almost a third of respondents think Armenian communities are important in their countries – whether at the national or local level – most respondents find that Armenian communities play little role in the life of their country. Rather, Armenian communities are seen to have the biggest impact in the intellectual, cultural, social and economic spheres. Kim Kardashian and Cher top the list of most recognized celebrities, and celebrities who are most recognized as Armenians, both among the general public and among Armenian respondents.
Questions about the Republic of Armenia generated a fair amount of interest in Armenia as a country and as a travel destination. However, among the general public, that interest does not translate into interest in the country as a place to do business. Armenians, on the other hand, are quite eager to learn more about Armenia as a place to do business. One in seven general public respondents, and one in two Armenians say they are likely to visit Armenia in the future.
The survey was carried out in two waves in March, 2016 and June-July, 2016, in 10 countries -- the US, Canada, Australia, France, Argentina, Denmark, Norway, Greece, Germany and Russia.