Ստրասբուրգում քննարկվել է Հայաստան-ԵԽ գործողությունների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը՝ ԵԽ քարտուղարության հետ համատեղ Ստրասբուրգում հունվարի 16-ին կազմակերպել էր միջոցառում՝ նվիրված Հայաստան-ԵԽ 2015-18թթ. գործողությունների ծրագրի իրականացմանը։ Հայկական կողմից միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, ով հանդես եկավ բացման խոսքով։ Միջոցառմանը ելույթ ունեցավ նաև ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատայինի-Դրագոնին, ով ամփոփեց նիստի արդյունքները։ Հանդիպմանը ներկա էին ԵԽ անդամ պետությունների դեսպաններ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության ներկայացուցիչը, ԵԽ քարտուղարության պաշտոնյաներ, դիվանագետներ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Նիստին ներկայացվեցին Հայաստան-ԵԽ ԳԾ շրջանակներում իրականացված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ժողովրդական կառավարման ամրապնդմանը, ընտրական բարեփոխումներին, արդարադատության ապահովմանը, քրեակատարողական հիմնարկների բարեփոխումներին ուղղված ծրագրերի իրականցման ընթացքը և ձեռքբերումները։ Անդրադարձ կատարվեց նաև հետագա անելիքներին, ուրվագծվեցին ֆինանսավորման կարիք ունեցող առաջանային ծրագրերը։ Գոհունակությամբ ընդգծվեց Հայաստանի կողմից Գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացումը, ինչը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանում իրականացվող լայն ժողովրդավարական բարեփոխումների համատեքստում։
Նույն օրը նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի և ԵԽ մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլ Մույժնիեքսի հետ, որոնց ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Armenia’s permanent representation in the Council of Europe in joint cooperation with the CoE secretariat has organized an event on January 16 in Strasbourg dedicated to the implementation of “2015-2018 Armenia-CoE Action Plan”, press service of the Armenian MFA told “Armenpress”.
Armenia’s Justice Minister Arpine Hovhannisyan was taking part in the event during which she delivered a welcoming speech.
CoE Deputy Secretary General Gabriella Battaini-Dragoni also delivered a speech and summarized the session results.
Ambassadors of CoE member states, representative of EU external relations service, CoE secretariat’s officials, diplomats were present at the meeting.
The implementation process and achievements of programs directed towards the human rights protection, strengthening of public administration, electoral reforms, ensuring justice, reforms in correctional facilities were presented at the session.
The participants also highlighted the further steps. It was emphasized with satisfaction the effective implementation of the Action Plan by Armenia which plays an important role in the context of the ongoing democratic reforms in Armenia.
The same day Justice Minister Hovhannisyan met CoE Secretary General Thorbjørn Jagland and CoE Commissioner for Human Rights Nils Muiznieks during which they discussed a number of issues of bilateral interest.