Հայաստանի բուհերում սովորող 436 սիրիահայ ուսանողների առաջին կիսամյակի ուսման վարձավճարների 70 տոկոսը փոխհատուցվել է
Հայաստանի բուհերում սովորող 436 սիրիահայ ուսանողների առաջին կիսամյակի
ուսման վարձավճարների 70 տոկոսը փոխհատուցվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում սովորող 436 սիրիահայ ուսանողների 2016-2017 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի ուսման վարձավճարների 70 տոկոսը փոխհատուցվել է ՀՀ կառավարության, ՀԲԸՄ-ի և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության համաֆինանսավորմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին  ասված է ՀՀ կառավարության 2016 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի և գերակա խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության իրականացրած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունում:
2016 թվականին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն կազմակերպել են «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած 5 բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառներ: Կազմակերպվել է շուրջ 200 սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը Հայաստանի տարբեր ճամբարներում:
Սիրիահայ գործարարները մասնակցել են տարբեր ցուցահանդեսների, նրանց համար կազմակերպվել են բիզնես-դասընթացներ, հանդիպում ՀՀ վարչապետի հետ:
Տեղի է ունեցել Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատես­չական հանձնաժողովի 8 նիստ, որոնց ընթացքում քննարկվել և լուծումներ են ստացել ավելի քան 30 հարց:
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ 2 ռուսական օդանավով 30 տ. բեռ է տեղափոխվել Սիրիա որպես մարդասիրական օգնություն: Բարերարների օժանդակությամբ աջակցություն է ցուցաբերվում Հալեպի որբանոցին և ծերանոցին:

Компенсированы 70% оплаты за обучение в первом семестре для обучающихся в армянских вузах 436 сирийских студентов
Компенсированы 70% оплаты за обучение в первом семестре для обучающихся в
армянских вузах 436 сирийских студентов
При софинансировании правительства Армении, Всеармянского благотворительного союза (AGBU) и организации “Галуст Гюлбенкян” компенсированы 70% оплаты за обучение в первом семестре 2016-2017 учебного года для 436 сирийских студентов, обучающихся в армянских высших и среднеспециальных учебных заведениях.
По сообщению «Арменпресс», об этом говорится в отчете о проделанной Министерством диаспоры РА работе в направлении реализации программы мероприятий 2016 года и приоритетных задач правительства РА.
В 2016 году Министерство диаспоры РА и ОО “Центр, координирующий проблемы сирийских армян” организовали ставшие традиционными пять благотворительных выставок-ярмарок под названием “Дух культуры сирийских армян в Ереване”. Был организован летний отдых  в различных лагерях Армении для более, чем 200 детей.
Состоялись 8 заседаний межведомственных комиссий, координирующих проблемы сирийских армян, в ходе которых были обсуждены и решены белее 30 вопросов.
Поручением президента РА на двух российских самолетах в Сирию в качестве гуманитарной помощи было доставлено около 30 тонн груза. При поддержке меценатов помощь также оказывается приютам и домам престарелых Алеппо.