Դինքի գործով կասկածյալը մեղադրել է Ստամբուլի իշխանություններին նրա մահվան մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության գործով կասկածյալ Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական բաժնի նախկին տնօրեն Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը դատական նիստի ժամանակ նոր ցուցմունքներ է տվել գործի վերաբերյալ: Նա հայտարարել է, որ պետությունը որևէ քայլ չի ձեռնարկել Դինքին պաշտպանելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Այս հանցագործության հետ կապված հետաքննություններ են իրականացվել, սակայն ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել: Սա մի հանցագործություն է, որտեղ բոլորը, ընդհանուր հայտարարի գալով, որևէ միջոց չձեռնարկեցին և թույլ տվեցին, որ դա տեղի ունենա: Պետությունը չարեց այն, ինչ պարտավոր էր: Հրանտ Դինքի կյանքը չպաշտպանվեց»,- նշել է Յըլմազերը:
Կասկածյալն ասել է, որ հանցագործության կատարումը նպատակ է ունեցել Թուրքիայում անկայունություն ստեղծել: «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (Թուրքիայի իշխող կուսակցությունն է -խմբ.) իշխանության օրոք ազգայնականները համակարգված կերպով հաճախակիացրել են իրենց գործողությունները: Դինքի սպանությունը ծառայելու էր քաոսի առաջացմանը»,- հայտնել է Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական բաժնի նախկին տնօրենը:
Նա ընդունել է փաստը, որ Դինքի կյանքը պաշտպանելը եղել է Ստամբուլի իշխանությունների պարտականությունը: Յըլմազերը հայտնել է, որ Ստամբուլի նահանգապետարանն ու ոստիկանությունը տեղեկություններ են ունեցել Դինքի սպանությունը նախապատրաստելու վերաբերյալ, սակայն նրան անհրաժեշտ պաշտպանություն չի տրամադրվել: «Եթե սպանության գործում որոնվում է կանխամտածվածության տարր, ապա դա պետք է փնտրել Ստամբուլում»,- նշել է նա:
Ստամբուլի  «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` խմբագրության առջև նրա վրա կատարված զինված հարձակման հետևանքով:
2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում էր կայացրել Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից: Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին պետք է առաջադրվեր «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի այդ, որոշումներ էին ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած  9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:

Подозреваемый по делу Динка обвинил в его смерти власти Стамбула
Подозреваемый по делу об убийстве главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка, бывший директор разведуправления полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер дал во время судебного заседания новые показания.
Он заявил, что государство не предприняло никаких шагов, чтобы защитить главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Акос».
«В связи с этим преступлением проводились расследования, однако государство не предприняло никаких шагов, чтобы защитить главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка. Никто ничего не предпринял, и, в итоге, все позволили этому случиться. Жизнь Гранта Динка не была защищена»,- сказал  бывший директор разведуправления полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер.
Он также сообщил, что совершение данного преступления имело целью дестабилизировать положение в Турции. «В дни властвования партии «Справедливость и развитие» националисты скоординированным образом участили свои акции. Убийство Динка должно было послужить хаосу»,- сказал  бывший директор разведуправления полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер.
Он принял тот факт, что защита жизни Динка входила в обязанности стамбульских властей. Как сказал  бывший директор разведуправления полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер, губернская управа Стамбула и полиция имели сведения о готовящемся покушении, однако не предоставили Динку должной защиты. «Если в деле об убийстве Динка ищут преднамеренность, то надо искать это в Стамбуле»,- сказал он.