Չինաստանում սկսվել է ռեկորդային ամանորյա ուղեւորափոխադրումների տարեշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում հունվարի 13-ին մեկնարկել Է «Չունյուն»-ի՝ ռեկորդային ամանորյա ուղեւորափոխադրումների տարեշրջանը: 2017 թվականին տարեշրջանը կտեւի 40 օր՝ հունվարի 13-ից մինչեւ փետրվարի 21-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չունյուն»-ը համարվում Է աշխարհում խոշորագույն միգրացիոն երեւույթը:  Ավելի վաղ ՉԺՀ-ի բարեփոխումների եւ զարգացման պետական կոմիտեն հայտնել Է, որ այս տարի «Չունյուն»-ի ընթացքում Չինաստանի տրանսպորտային համակարգը կտեղափոխի 2,978 մլրդ ուղեւորների, ինչը 2,2 տոկոսով ավելի Է անցյալ տարվա ցուցանիշից: Համեմատության համար նշենք, որ 2016 թվականին Չինաստանի բնակիչներն ամանորյա տոների օրերին կատարել են մոտավորապես 2,91 մլրդ ուղեւորություն: 2015 թվականին «Չունյուն»-ի ժամանակ ուղեւորահոսքը կազմել Է շուրջ 2,8 միլիարդ:
ՉԺՀ-ի բարեփոխումների եւ զարգացման պետական կոմիտեի հաշվարկների համաձայն, ավտոփոխադրամիջոցներից կօգտվի 2,52 մլրդ ուղեւոր (1 տոկոսով ավելի, քան 2016 թվականին), երկաթուղային փոխադրամիջոցներից՝ 356 միլիոն, աճն անցյալ տարվա համեմատությամբ կկազմի 9,7 տոկոս, ավիացիայից՝ 58,3 մլն ուղեւոր, ինչը 10 տոկոսով ավելի Է անցյալ տարվա ցուցանիշից: Եվս 43,5 մլն ուղեւորների կփոխադրի ջրային տրանսպորտը:
Ամանորյա ուղեւորափոխադրումների ժամանակաշրջանը կապված Է «Չունցզե»-ի՝ լուսնային օրացույցով Գարնան կամ Նոր տարվա տոնի հետ: 2017 թվականին Չինաստանում պաշտոնական ամանորյա տոները կտեւեն հունվարի 27-ից մինչեւ փետրվարի 2-ը ներառյալ: 2017 թվականը, ըստ արեւելյան օրացույցի, Հրեղեն Աքաղաղի տարին Է:
Ավելի վաղ Ctrip չինական տուրօպերատորը տեղեկացրել Է, որ 2017 թվականին «Չունցզե» ամանորյա տոների ժամանակաշրջանում չինաստանցի զբոսաշրջիկները արտասահմանում կծախսեն մոտավորապես 14,5 մլրդ ԱՄՆ-ի դոլար:
ՉԺՀ-ի զբոսաշրջության հարցերի պետական կոմիտեի կանխատեսման համաձայն, տոնական շաբաթվա ընթացքում շուրջ 6 մլն չինացիներ հանգստանալու կմեկնեն արտասահման: Համեմատության համար նշենք, որ 2016 թվականին այս ցուցանիշը կազմել Է մոտավորապես 5,2 միլիոն, ինչը 10 տոկոսով ավելի Է, քան 2015 թվականին: 2016 թվականին «Չունցզե»-ի ժամանակաշրջանում չինացի զբոսաշրջիկներն արտասահմանում ծախսել են 90 մլրդ յուան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Китае начался сезон рекордных новогодних пассажироперевозок "Чуньюнь"
Сезон рекордных новогодних пассажироперевозок "Чуньюнь" начался в Китае в пятницу, 13 января, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В 2017 году сезон продлится 40 дней с 13 января по 21 февраля. "Чуньюнь" считается крупнейшим в мире миграционным явлением.
Ранее Государственный комитет по реформам и развитию КНР сообщил, что в этом году за время "Чуньюнь" транспортная система Китая перевезет 2,978 миллиарда пассажиров, что на 2,2% больше показателя прошлого года. Для сравнения, в 2016 году жители Китая в дни новогодних праздников совершили примерно 2,91 миллиарда поездок. В 2015 году в "Чуньюнь" пассажиропоток составил около 2,8 миллиарда человек.
Согласно расчетам госкомитета по реформам и развитию КНР, автотранспортом воспользуются 2,52 миллиарда пассажиров (на 1% больше, чем в 2016 году), железнодорожных транспортом — 356 миллионов, рост 9,7% по сравнению с прошлым годом, авиацией — 58,3 миллиона пассажиров, что на 10% больше прошлогоднего показателя. Еще 43,5 миллиона пассажиров перевезет водный транспорт.
Период новогодних пассажироперевозок связан с "Чуньцзе" — Праздником Весны или Нового года по лунному календарю. В 2017 году официальные новогодние праздники в Китае продлятся с 27 января по 2 февраля включительно. В 2017 году по восточному календарю наступит год Огненного Петуха.
Ранее китайский туроператор Ctrip сообщил, что туристы из Китая в период новогодних праздников "Чуньцзе" в 2017 году потратят за рубежом примерно 14,5 миллиарда долларов США.
Согласно прогнозу Государственного управления по делам туризма КНР, в праздничную неделю около 6 миллионов китайцев поедут отдыхать за границу. Для сравнения, в 2016 году этот показатель составил примерно 5,2 миллиона человек, что на 10% больше, чем в 2015 году. В период "Чуньцзе" в 2016 году китайские туристы потратили за рубежом 90 миллиардов юаней.