Ամերիկացի պոետը Հայաստանում գրական ամսագիր է հիմնել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի պոետ և ուսուցիչ Արտո Վաունը, ով սովորել է Բոսթոնի Մասաչուսեթսի համալսարանում, իսկ վերջին երեք տարիներին բնակվում է Երևանում, որոշել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում բացել Ստեղծարար գրի կենտրոն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Boston Globe-ը:
Վաունը նշում է, որ իր նպատակն է վերակենդանացնել նախկին խորհրդային հանրապետության մշակութային ներուժը: Նոր ծրագրի զարգացման ընթացքում նա հայտնաբերել է, որ աշխարհի այդ հատվածում չկա բարձրորակ անգլերեն գրական ամսագիր, ուստի նա նախաձեռնել է ստեղծել առաջինը, որում ներառված կլինեն գրողներ Դանիայից, Շվեդիայից, Հունգարիայից, Միացյալ Թագավորությունից և Միացյալ Նահանգներից:
«Արվեստը կարող է փոխել աշխարհը: Գրականությունը կարող է փոխել աշխարհը: Դա միշտ է այդպես արել»,- ընդգծում է Վաունը:

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. American poet and teacher Arto Vaun, who studied at the University of Massachusetts Boston and in the past three years lives in Yerevan, decided to open the Center for Creative Writing at the American University of Armenia, Boston Globe reports.
Vaun says his primary goal is to help reinvigorate the cultural potency of the former Soviet republic. In the process of developing the new program, Vaun discovered there wasn’t a high-quality English literary journal in that part of the world, so he started one. The first issue of the recently launched Locomotive showcases work by writers from Denmark, Sweden, Hungary, the UK.
“Art can change the world. Literature can change the world. Because it does that all the time”, Vaun says.