Լարիսա Ալավերդյանն Ադրբեջանի վայրագությունները քողարկող է որակում ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարությունը
Լարիսա Ալավերդյանն Ադրբեջանի վայրագությունները քողարկող է որակում ՄԽ
համանախագահների վերջին հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզում Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը միայն կոգևորի Ադրբեջանին վայրագ գործողությունները շարունակելու համար: Հունվարի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը: «Այդպիսի հայտարարությունները միայն քողարկում են այն վայրագությունները, որ իրականացնում է Ադրբեջանը և չեն կարող նպաստել խաղաղության հաստատմանը: Այդպիսի հայտարարությունն անուղղակի մասնակցություն է Ադրբեջանի վայրագություններին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Ալավերդյանը:
Նա հավելեց, որ այստեղ խնդիրը միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մեջ չէ: «Հայկական դիվանագիտությունը ևս պետք է շատ խորքային աշխատանք տանի` ներգրավելով նաև սփյուռքի հայկական կառույցներն ու կազմակերպությունները: Հարկավոր է ակտիվացնել աշխատանքները դիվանագիտական ուղղությամբ»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա գնահատմամբ` տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ ՄԽ համանախագահներն իրենց վերջին հայտարարության մեջ Հայաստանին կոչ են անում մարդասիրական քայլ անել և հետ տալ ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակն այն դեպքում, երբ ապրիլյան պատերազմի օրերին ադրբեջանցիների իրականացրած վայրագ գործողություններին ոչ մի գնահատական չտրվեց, նրանց մարդասիրության կոչեր չուղղվեցին: «Այսպես ստացվում է, որ նրանք միայն մի կողմից են հումանիզմի դրսևորում ակնկալում: Ի՞նչ է ստացվում, որ նրանք Ադրբեջանից հումանիզմ չեն ակնկալում»,- եզրափակեց Ալավերդյանը:
Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել` նշելով, թե Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր: Համանախագահները Հայաստանին կոչ են արել մարդասիրական քայլ դրսևորել և վերադարձնել Հայաստանի տարածքում զոհված ադրբեջանցի դիվերսանտի դին: Նրանք հորդորում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խստորեն պահպանել 2016 թվականին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների ընթացքում ստանձնած համաձայնությունը, այդ թվում և հնարավորինս կարճ ժամկետում ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմների ստեղծման պարտավորությունը:

YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs over the Azerbaijani sabotage infiltration attempt in Armenia’s Tavush province will only encourage Azerbaijan to continue its atrocities, Larisa Alaverdyan – director of “Against Violation of law” NGO, told reporters on January 12, reports “Armenpress”.
“Such statements only conceal the atrocities that are being committed by Azerbaijan, and they cannot contribute to the establishment of peace. Such statement is an indirect participation in Azerbaijan’s atrocities”, Alaverdyan said, adding that here the problem is not only in the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. “The Armenian diplomacy must also carry out a thorough work by involving the Armenian structures and organizations of the Diaspora. It is necessary to intensify the works at the diplomatic direction”, she said.
She considers strange the fact that the MG Co-Chairs in their statement call on Armenia to take a humanitarian step and return the body of an Azerbaijani saboteur in case when during the April events they didn’t issue any assessment over the Azerbaijani atrocities, they didn’t make humanitarian calls directed to the Azerbaijanis. “It turns that the Co-Chairs expect a manifestation of humanism only from one side”, she said.
12 days after the failed sabotage infiltration attempt, the Minsk Group Co-Chairs issued a statement stating that Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties. The Co-Chairs urged Armenia to demonstrate a humanitarian step and return the body of the Azerbaijani saboteur killed in the Armenian territory. They urge the leaders of Armenia and Azerbaijan to strictly observe the agreements reached during summits in Vienna and St. Petersburg in 2016, including obligations to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism.