Թուրքիայի մեջլիսում սահմանադրական փոփոխությունների քվեարկությունը ծեծկռտուքի է վերածվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում սահմանադրական փոփոխությունների քննարկումներն ուղեկցվել են ծեծկռտուքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Սահմանադրական փոփոխությունների դեմ հանդես եկող քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության անդամները գրավել են ամբիոնը, ինչին խառնվել են իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչները: Արդյունքում ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորները սկսել են բռունցքներով հարվածել միմյանց: Նրանցից մի քանիսը վիրավորվել են: Իշխող կուսակցության փոխնախագահ Ֆաթիհ Շահինն անգամ կոտրել է քիթը: Վնասվել է հիմնական ամբիոնը, որը հիմքից պոկվել է:
Մեջլիսում գաղտնի քվեարկության արդյունքում 341 կողմ և 139 դեմ ձայներով ընդունվել է սահմանադրական փոփոխությունների երրորդ հոդվածը, որը նախատեսում է պատգամավոր ընտրվելու տարիքը 25-ից իջեցնել 18-ի: Բացի այդ, զինվորականության հետ կապ ունեցողներն այդ հոդվածով չեն կարողանալու դառնալ պատգամավոր:
343 կողմ և 139 դեմ ձայներով ընդունվել է չորրորդ հոդվածը, որով այսուհետ մեջլիսի ընտրությունները պետք է անցկացվեն ոչ թե 4, այլ 5 տարին մեկ: 5 տարին մեկ են անցկացվելու նաև նախագահական ընտրությունները: Ընդ որում, երկու ընտրություններն էլ այսուհետ պետք է կատարվեն միևնույն օրը:
Մեջլիսում ընդունվել է նաև փոփոխությունների առաջարկի հինգերորդ հոդվածը, որը վերաբերում է մեջլիսի լիազորություններին:
Նախօրեին կայացած քննարկմանը Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովն ընդունել էր սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի առաջին երկու հոդվածները:

Voting on constitutional changes interrupted in Turkey’s Parliament by fights between lawmakers
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The discussions of the constitutional changes in Turkey’s Parliament were interrupted by physical fights between lawmakers of the ruling Justice and Development Party (JDP) and the Republican People’s Party (CHP), Anadolu reports.
The CHP members, who were against the Constitutional changes, occupied the parliament rostrum. As a result, the opposition and leadership representatives started to beat each other. Some of them were wounded. The main rostrum was even damaged.
The third Article of the Constitutional changes was adopted as a result of a secret voting with 341 votes in favor and 139 against. The Article proposes that lawmakers can be elected at the age of 18, rather than 25.
The fourth Article was adopted by 343 votes in favor and 139 against according to which the parliamentary elections will be held every 5 years instead of 4. The same procedure applies also to the presidential elections. Moreover, both elections will be held the same day.