Ֆրանսիան Սիրիայում առաջնահերթություն Է համարում Ռաքայի ազատագրումն ԻՊ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային կոալիցիայի ուժերի կողմից Սիրիայի Ռաքա քաղաքի շուտափույթ գրավումը, որը համարվում Է «Իսլամական պետության» զինյալների «մայրաքաղաքը», Փարիզի համար մնում Է առաջնահերթություններից մեկը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը ասված Է Ելիսեյան պալատի՝ հունվարի 11-ին տարածված հայտարարության մեջ:
«Անվտանգության եւ պաշտպանության խորհուրդը քննարկեց Սիրիայի իրադրությունը եւ ամենակարճ ժամկետներում Ռաքայի գրավումը նախապատրաստելու միջոցները, ինչը գերակա խնդիր Է մնում մեր ազգային անվտանգության համար»,- ասված Է Ֆրանսիայի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներին նվիրված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման մասնակիցները նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի ղեկավարությամբ ողջունել են Մոսուլում իրաքյան զորքերի առաջխաղացումը կոալիցիայի օժանդակությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Франция считает приоритетом в Сирии освобождение Ракки от ИГ
Скорейшее взятие сирийского города Ракка, который считается "столицей" боевиков "Исламского государства" (запрещено в РФ), силами международной коалиции остается одним из приоритетов для Парижа. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в распространенном в среду заявлении Елисейского дворца.
"Совет безопасности и обороны рассмотрел ситуацию в Сирии и меры подготовки взятия Ракки в кратчайшие сроки, что остается приоритетной задачей для нашей национальной безопасности", — сказано в коммюнике по итогам заседания французского Совбеза.
Участники встречи под руководством президента Франсуа Олланда приветствовали продвижение иракских войск в Мосуле при поддержке коалиции.