Սիրտ-անոթային հիվանդություններով կանչերը նվազել են՝ իրենց տեղը զիջելով սուր շնչառական հիվանդություններին
Սիրտ-անոթային հիվանդություններով կանչերը նվազել են՝ իրենց տեղը զիջելով սուր
շնչառական հիվանդություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ն  2016  թվականին սպասարկել է 247 հազար 496 կանչ, հիվանդանոց է տեղափոխվել 49 հազար 432 հիվանդ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ  տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը: Նրա խոսքով` գրանցվել է 25 հազար 270 մանկական կանչ, հիվանդանոց է տեղափոխվել 9 109 երեխա:
«2016 թվականին նախորդ տարվա համեմատ սրտանոթային հիվանդությունների հետ կապված կանչերը նվազել են 5928-ով, սակայն 6166-ով ավելացել են սուր շնչառական հիվանդությունների հետ կապված կանչերը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ձմռան ամիսներին սառցակալության հետեւանքով ընկնելու եւ վնասվածքներ ստանալու դեպքերին՝ Ստեփանյանն ասաց, որ նախորդ տարվա համեմատ նման դեպքերով կանչերը նվազել են: «Մենք այս տարի ունեցել ենք 24 նման կանչ»,-հավելեց բանախոսը:

Вызовы по поводу сердечно-сосудистой патологии уменьшились, уступив место острым респираторным заболеваниям
Вызовы по поводу сердечно-сосудистой патологии уменьшились, уступив место острым
респираторным заболеваниям
В 2016 году ЗАО «Скорая помощь» обслужило 247 тысяч 496 вызовов, в больницы было доставлено 49 тысяч 432 пациентов. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян. С ее слов, в 2016 году ЗАО «Скорая помощь» обслужило 25 тысяч 270 детских вызовов, в больницы было доставлено 9 тысяч 109 малолетних пациентов.
«В 2016 году, по сравнению с предыдущим годом, число вызовов по поводу сердечно-сосудистой патологии уменьшилось на 5928, а число вызовов по поводу острых респираторных  заболеваний возросло на 6166»,- сказала она.
По поводу травм, полученных в зимние месяцы вследствие обледенения дорог, Тагуи Степанян отметила, что, по сравнению с предыдущим годом, число таких травм упало.  «В этом году у нас было 24 таких вызова»,- сказала она.