«Վեոլիա ջուր» ընկերությունն առաջիկա 15 տարիների ընթացքում իրականացնելու է 37,5 մլրդ դրամի ներդրում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խմելու ջրի միասնական օպերատորը` «Վեոլիա ջուր» ընկերությունն առաջիկա 15 տարիների ընթացքում իրականացնելու է 37,5 մլրդ դրամի ներդրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց  ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը, այդ գումարն ամբողջությամբ ուղղվելու է խմելու ջրի ցանցի վերականգնմանը:
«Սահմանվել է սակագին 1 խմ-ի համար 180 դրամ: Գործող հինգ ընկերությունները` «Երևան ջուր»-ը, «Հայջրմուղկոյուղի»-ն, «Նոր ակունք»-ը, «Լոռի-ջրմուղկոյուղ»-ին, «Շիրակ ջրմուղկոյուղի»-ն դեկտեմբերի 31-ով իրենց լիցենզիան դադարեցնում են, և 2017 թվականի հունվարի 1-ից ամբողջ գործառույթներն անցնում են «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:
Արդյո՞ք խմելու ջրի մեկ միասնական օպերատոր ունենալը կնպաստի հանրապետությունում ջրի որակի բարձրացմանը: Հարցին ի պատասխան, Արսեն Հարությունյանը նշեց, որ Հայաստանի խմելու ջուրն աշխարհում լավագույններից է:
«Մենք ունենք միայն որոշ տարածաշրջաններ, որտեղ ջրի խնդիր կա, օրինակ՝ Արմավիրի մարզում: Այնտեղ խմելու ջուրը համարվում է ոչ ամենալավը: Եվ Արմավիրում բնակիչները 1 խմ խմելու ջրի համար վճարում են 202 դրամ, հիմա նոր օպերատորի առկայության պայմաններում վճարելու են 1 խմ-ի համար 180 դրամ: Նոր օպերատորի հետ քննարկվում է այն հարցը, որ կառուցվի այլ ջրագիծ: Արդյունքում ավելի լավ որակի ջուր կհասցվի Արմավիրի մարզ»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:
Խմելու ջրի միասնական օպերատորի սպասարկման տարածքում չի լինելու 570 գյուղ, որտեղ խմելու ջուր ունենալը խնդիր է: Արսեն Հարությունյանը նշեց, որ այդ հարցը պետության ուշադրության կենտրոնում է: Պետությունը նախատեսում է ներդրումներ կատարել:
«Երբ ասում եմ, որ պետությունը նախատեսում է ներդրում կատարել, խոսքը նրա մասին է, որ այդ համայնքներում ջրային ցանցը վերականգնվի ու հանձնվի նոր օպերատորին: Քննարկվում է նաև խնդրի լուծման երկրորդ տարբերակ, նոր օպերատոր բերել այդ համայնքներ»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:

“Veolia Water” company to make 37.5 billion AMD investment in upcoming 15 years in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The “Veolia Water” company will make 37.5 billion AMD investment in the upcoming 15 years, Chairman of State Water Economy Committee of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources Arsen Harutyunyan told a press conference in “Armenpress”.
He said these funds will be spent on rehabilitation of drinking water network.
“Tariff has set at 180 AMD for 1 cubic meter. The existing five companies suspend their licenses as of December 31, and starting from January 1, 2017, all functions will be carried out by “Veolia Water” company”, Arsen Harutyunyan said.
In response to a question whether one water company will contribute to raising the water quality in the Republic, Harutyunyan said Armenia’s drinking water is one of the best in the world.
“We have certain provinces facing water problem, for instance, Armavir province. People in Armavir pay 202 AMD for 1 cubic meter of drinking water, but now they are going to pay 180 AMD for 1 cubic meter. The construction of another pipeline is being discussed with the new operator. As a result, people in Armavir will be provided with better quality water”, he said, adding that the state is going to make investments.
“When I say the state is going to make investments, I mean that the water network will be restored in those communities facing water problem and will be given to the new operator. The second option of solving the problem is being discussed as well, which is to bring new operators to those communities”, Arsen Harutyunyan said.