Հալեպում սիրիական բանակի տեղակայումը պատնեշ է Թուրքիայի առաջխաղացման համար. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում սիրիական բանակի տեղակայումը նշանակում է պատնեշ Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի առաջխաղացման համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` անդրադառնալով Հալեպի ազատագրմանը, Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին:
-Պարոն Սաֆրաստյան, սիրիական կոնֆլիկտի վրա ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ Հալեպի ազատագրումը:
-Ես կարծում եմ, որ Հալեպի ազատագրումը կարող է լինել մի այնպիսի իրադարձություն, որը կփոխի Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումների ընթացքը: Հալեպը կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունեցող կենտրոն է, և այն, ըստ էության, ազատագրված է  ջիհադականներից: Դա նշանակում է, որ Հալեպի ազատագրումը Սիրիայի իշխանությունների համար ոչ միայն մեծ հաղթանակ է ռազմական տեսանկյունից, այլև այն կարևոր նշանակություն ունի  բարոյահոգեբանական առումով: Ստացվում է, որ սիրիական բանակը կարողանում է իր ազդեցությունն ամբողջությամբ տարածել երկու խոշոր քաղաքների վրա մայրաքաղաք Դամասկոսի և Հալեպի:
Այստեղ պետք է մի հանգամանքի վրա ևս կանգ առնել: Սիրիական բանակի տեղակայումը Հալեպում, նշանակում է պատնեշ Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի առաջխաղացման համար:
-Հալեպի ազատագրումն ի՞նչ նշանակություն ունի տեղի հայ համայնքի անվտանգության տեսանկյունից:
-Ես կարծում եմ, որ հնարավորություն կստեղծվի վերականգնելու այն հայկական կյանքը, որ կար մինչ այս իրավիճակը:
-Երբ  Հալեպի ազատագրման գործընթացը սկսվեց, Մոգերինին հայտարարեց, որ սիրիական իշխանությունների կողմից Հալեպի ազատագրումը լուրջ նշանակություն ունենալ չի կարող: Այսինքն` դա խնդիր չի լուծելու: Ի՞նչ կասեք Արևմուտքի նման արձագանքի մասին:
-Հասկանալի է, որ Արևմուտքը փորձելու է այս իրադարձության նշանակությունն ամեն կերպ թուլացնել: Ես դրանում չեմ կասկածում: Չնայած դրան, պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ Հալեպի ազատագրումը նշանակում է, որ Ասադի իշխանությունը, Ասադի կառավարման տարածաշրջանն ընդլայնվում է: Դա նշանակում է, որ նա ավելի է ամրապնդում իր դիրքերը որպես գործիչ, որը շատ կարևոր դերակատարում կունենա խաղաղ կյանքի անցնելու շրջանում:
Այնպես որ, որքան էլ հայտարարություններ անեն Արևմուտքից, ձգտեն այս կարևոր իրադարձության նշանակությունը թուլացնել, շարունակել այն քաղաքականությունը, որի նպատակն էր Ասադին դուրս մղել Սիրիայի քաղաքականությունից, կարծում եմ, որ Հալեպի ազատագրումով, մեկ անգամ ևս երևում է, որ այդ քաղաքականությունը կարճաժամկետ էր և սխալ: Չի կարելի է պատկերացնել Սիրիայի անցումային շրջանն առանց Ասադի:
Իհարկե, Սիրիայի 40 տոկոսն է գտնվում կառավարության ձեռքում, դեռ երկար ժամանակ կպահանջվի, որ Սիրիան ազատագրվի ջիհադականներից: Ամեն դեպքում կարևորն այն է, որ երկու խոշորագույն քաղաքները գտնվում են Սիրիայի կառավարության ձեռքում:
-Պարոն Սաֆրաստյան, դուք խոսեցիք Թուրքիայի առաջխաղացումը կանխելու մասին: Օրերս Թուրքիայում  հերթական ահաբեկչությունն էր, որի պատասխանատվությունը ստանձնեցին քրդերը: Սա կարո՞ղ է պատճառ լինել թե Սիրիայում, թե Թուրքիայում  Էրդողանի` քրդերին ուղղված քաղաքականության խստացման համար:
- Ակնհայտ է, որ Սիրիայում թուրքական նպատակներից մեկը քրդական շարժմանն ամեն կերպ խոչընդոտելն է: Բայց ես համոզված եմ, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունն առաջին հերթին իշխանությունները կօգտագործեն հենց տեղի քրդական կազմակերպություններին ուժեղ հարված հասցնելու համար: Նույնիսկ այնպիսի կազմակերպություններին, որոնք քաղաքական են, հասարակական են ու նման ահաբեկչությունների հետ ոչ մի կապ չունեն: Եվ մենք տեսնում ենք, որ Թուրքիայում ճնշումների էլ ավելի մեծ ալիք բարձրացավ` ուղղված քրդերի դեմ:
Ինչ վերաբերում է Սիրիային, ապա ես չեմ կապում Սիրիայում Թուրքիայի քաղաքականությունը այս ահաբեկչության հետ: Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան կշարունակի իր ռազմավարական նպատակներից մեկը` Սիրիայում քրդական շարժումը ճնշելը: Այդուհանդերձ, չմոռանանք, որ Թուրքիայի գլխավոր նպատակն է ամեն կերպ հնարավորություն ունենալ ներազդելու Սիրիայում անցումային շրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա: Կփորձի այնպիսի ազդեցություն ունենալ Սիրիայի վրա, որ այն երբեք չվերականգնվի որպես աշխարհաքաղաքական միավոր:

Syrian army’s deployment in Aleppo is a barrier for Turkey’s progress – Ruben Safrastyan
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The deployment of the Syrian army in Aleppo means a barrier for the progress of Turkey in the territory of Syria, Ruben Safrastyan - Director of the Oriental Institute of the National Academy of Sciences of Armenia, told in an interview with “Armenpress”, commenting on Aleppo’s liberation, the recent developments in the Middle East.
-Mr. Safrastyan, what impact Aleppo’s liberation can have on the Syrian conflict?
-I think that Aleppo’s liberation can be such an event that can change the pace of developments happening in Syria. Aleppo is strategically important center, and it, in fact, is liberated from Jihadists. This means that Aleppo’s liberation is not only a great victory for the Syrian leadership from the military point of view, but also it is important from moral-psychological perspective. It turn out that the Syrian army manages to completely spread its impact on two major cities Damascus and Aleppo.
Here we must consider another fact as well. The deployment of the Syrian army in Aleppo means a barrier for Turkey to achieve progress in the territory of Syria.
-What importance does Aleppo’s liberation have in terms of security of the Armenian community?
-I think it will enable to restore the Armenian life that existed before this situation.
-When Aleppo’s liberation process started, Federica Mogherini announced that Aleppo’s liberation by the Syrian leadership cannot have significant importance. In other words, this will not solve the problem. What is your opinion on the West’s such reaction?
-It is understandable that the West will try in any way to weaken the significance of this event. I have no doubt on that. However, we must take into account the fact that Aleppo’s liberation means that Assad’s regime, Assad’s governing region is being expanded. This means that he is more strengthening his positions as a figure which will have a very importance role in the period of returning to the peaceful life.
Therefore, as much as the West makes such statements, tries to weaken the significance of this important event, continues the policy that aimed to take Assad out from Syria’s politics, I think Aleppo’s liberation once again showed that the West’s policy was short-term and wrong. It is impossible to imagine Syria’s transition period without Assad.
Of course, 40% of Syria is under the control of the government, still much time will be needed to liberate Syria from Jihadists. In any case, the important fact is that the two major cities are under the control of the Syrian government.
-Mr. Safrastyan, you speak about the prevention of Turkey’s progress in Syria. Recently, another terror attack occurred in Turkey, and the Kurds claimed responsibility for the attack. Can this be a reason for Erdogan to toughen his policy against Kurds both in Syria and Turkey?
-It is obvious that one of the Turkish goals in Syria is to hinder the Kurdish movement with all means. But I am convinced that the terror attack in Turkey will be first of all used by their leadership to blow the Kurdish organizations in Turkey, even those organizations that are political, public and have nothing to do with such terror attacks. And we see that an even larger wave of repression against Kurds rose in Turkey.
As for Syria, I do not associate Turkey’s policy in Syria with this terror attack. I think Turkey will continue one of its strategic goals which is to put pressure on the Kurdish movement in Syria. Nevertheless, let’s not forget that Turkey’s major goal is to be able at any way to have an impact on the events taking place in Syria’s transition period. It will try to have such an impact on Syria that it will never be restored as a geopolitical unit.