Աղվան Հովսեփյանը կարեւորում է ընտանիքներում կատարված հանցագործությունների վերացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Քննչական կոմիտեում 2015 թվականին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-108 հոդվածներով հարուցվել է 94 քրեական գործ, որոնցից 16-ը ընտանիքում կատարված սպանություններն են: 2015 թվականին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով հարուցված 168 քրեական գործերից 7-ը եւս կատարվել են ընտանիքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Քննչական կոմիտեում ընտանիքի անդամների կողմից կատարված սպանությունների եւ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերի առթիվ քննված քրեական գործերի վերաբերյալ ուսումնասիրության ներկայացմանը ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը կարեւորեց ընտանիքներում կատարված հանցագործությունների դեպքերի վերացումը:
«Մի բան է, որ հանցագործությունը կատարվում է փողոցում, մեկ այլ բան` ընտանիքում: Կարեւոր է ընտանիքի անդամների միջեւ հարգանքի սկզբունքի պահպանումը: Մեր քննիչները, իրականացնելով նախաքննություն, իրենց առջեւ խնդիր են դնում նախականխելու այդ գործողությունները»,-ասաց նա` հավելելով, որ քննիչները պետք է կարողանան ոչ միայն ի հայտ բերել փաստերը, այլեւ բացահայտել նախկինում կատարված դեպքերը եւս:
Ընտանիքի անդամի կողմից կատարված սպանության դեպքերից 6-ը գրանցվել են մարզերում, 10-ը ` Երեւան քաղաքում: Քրեական գործերից 13-ն ուղարկվել են դատարան, որոնցից 6-ը մեղադրական եզրակացությամբ, իսկ 7-ը բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու մասին միջնորդություններով: 16 մեղադրյալներից 12-ը արական, իսկ 4-ը իգական սեռի ներկայացուցիչներ են: Նրանցից ոչ ոք նախկինում դատված չի եղել:
Աղվան Հովսեփյանն անբասիր աշխատանքի համար Սյունիքի եւ Լոռու մարզերի քննիչներին պարգեւատրեց 4-րդ աստիճանի մեդալով:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The Investigative Committee initiated 94 criminal cases in 2015 based on Articles 104-108 of the Criminal Code, 16 of which were domestic violence murders. 7 out of 168 criminal cases of Article 112 were again domestic violence occurrences in 2015. Aghvan Hovsepyan, chairman of the Investigative Committee, highlighted the elimination of domestic violence crimes during a briefing on studies conducted on criminal cases regarding domestic violence murders.
“It is one thing when the crime is carried out on the street, but it’s another thing when it happens in the family. The preservation of the respect principle among family members is important. Our investigators seek to prevent these actions when carrying out preliminary investigation”, he said, adding the investigators must not only reveal facts, but also uncover previous incidents.
6 of the domestic violence murders happened in provinces, 10 in Yerevan. 13 criminal cases were sent to courts, 6 with indictments, 7 with motions of enforcing medical actions. 12 of the 16 perpetrators were male, and 4 female. None of them were previously convicted.