Ակնկալվում է 2021-ին Հայաստանում կարևորագույն մթերքների ինքնաբավությունը հասցնել 74-76 տոկոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգից բխող միջոցառումների 2017-2021թթ. ծրագրով նախատեսվում է, որ 2021-ին Հայաստանը կկարողանա 74-76 տոկոսով իրեն ապահովել կարևորագույն մթերքներով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը՝ ներկայացնելով համապատասխան ծրագիրը:
Միջոցառումների իրականացման արդյունքում կենսականորեն կարևորագույն սննդամթերքի ինքնաբավության ներկայիս 60 տոկոս մակարդակի ցուցանիշն ակնկալվում է 2021թ. հասցնել 74-76 տոկոսի, անհրաժեշտ նախադրյալներ կստեղծվեն երկրի պարենային անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների փոխհամաձայնեցված և համակարգված իրականացման համար: Նախատեսվում է՝ տեղական արտադրության հաշվին բարձրացնել կարևորագույն սննդամթերքի նկատմամբ սպառողական պահանջարկի բավարարման մակարդակը, նախադրյալներ կստեղծվեն բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, աղքատության կրճատման, գյուղական համայնքների զարգացման համար:

YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. The food security concept of Armenia for 2017-2021 provides for increasing Armenia’s self-sufficiencylevel to 74-76% in terms of key foodstuff, “Armenpress” reports Minister of Agriculture of Armenia Ignati Arakelyan told after Cabinet meeting.
The self-sufficiency level for vital foodstuff is expected to be increased from the current 60% to 74-76% in 2021 by creating necessary conditions for coordinated and concerted measures aimed at ensuring the country's food security. The level of demand satisfaction for key foodstuff is expected to be increased at the expense of domestic production, as well as to be created conditions for improving the welfare of the people, cutting poverty rates and development of rural communities.