Հայաստանում գոյություն չունի ռուսերենին երկրորդ պետական լեզվի կարգավիճակ տալու հարց. Լևոն Մկրտչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական լեզուն հայերենն է, լեզուն մեր անկախության հիմնարար արժեքներից մեկն է և «Լեզվի մասին» օրենքը փոփոխության ենթակա չէ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով ռուսերեն լեզուն որպես պետական երկրորդ լեզու ճանաչելու հնարավորության մասին հարցին և լրագրողներին խնդրեց նման հարց չբարձրացնել. «ՀՀ-ում այդպիսի հարց չի կարող գոյություն ունենալ»:
«Ցանկանում եմ մեկընդմիշտ ֆիքսենք. ՀՀ պետական լեզուն հայերենն է, մեր լեզուն մեր անկախության հիմնարար արժեքներից մեկն է և «Լեզվի մասին» օրենքը փոփոխության ենթակա չէ: Երկրորդ հարցն օտար լեզուների զարգացման հիմնախնդիրն է, որովհետև եթե ուզում ենք ունենալ գիտակրթական պոտենցիալ ունեցող տարածք, արդյունք, մեր երկրի քաղաքացիները պետք է մայրենի լեզվի փայլուն տիրապետումից զատ ունենան օտար լեզուների իմացություն: Եվրոպական երկրներում, բացի սեփական լեզվից, առկա է ռեալ երեք լեզվի գործածություն, մենք գնում ենք առնվազն երկու օտար լեզվի խորացման ուղղությամբ՝ ամբողջական կիրառման երկու հարթությամբ. հանրակրթական ընդհանուր դպրոցներում լեզվի կրթության բարելավում և խորացված ուղղություններով, որովհետև ունենք օրինակ ֆրանսերեն, գերմաներեն  թեքումով դպրոցներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ այս երկու հարցերը պետք է իրարից տարանջատել:
Լևոն Մկրտչյանի խոսքով՝ ցանկացած օտար պաշտոնյա, պաշտոնական անձ ցանկացած կարծիք կարող է հայտնել, սակայն մենք ունենք օրենսդրություն, այն աշխատում է և այն փոփոխելու որևէ հիմք չկա:
«Օտար լեզվին կարգավիճակ տալու որևէ  խնդիր գոյություն չունի, գոյություն ունի եղած լեզուների ուղղությամբ խորացված գնալու հարց: Ռուսերենը ՀՀ-ում նույն կարգավիճակում է, ինչ մյուս օտար լեզուները: Ռուսաց լեզվի պարագայում ունենք մի կարևոր դաշտ, որովհետև գտնվում ենք ԵԱՏՄ-ում, նույն ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշտում, որտեղ ռուսերենը միջպետական հաղորդակցման լեզու է: Սա մեծացնում է ՀՀ-ում ռուսերենն իմանալու անհրաժեշտությունը: Ռուսերենն անհրաժեշտ է խորացնել և մենք շահագրգռված ենք դրանում, բայց կարգավիճակային խնդիր չի կարող լինել»,- ընդգծեց Մկրտչյանը:
Օրերս Ռուսաստանի ԱԳՆ հատուկ կարգադրությունների դեսպան Էլեոնորա Միտրոֆանովան հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն պետք է ջանք գործադրի նախկին ԽՍՀՄ պետություններում ռուսերենին օրենսդրական հատուկ կարգավիճակ տալու ուղղությամբ:

Minister – Adopting Russian as second official language is ruled out
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The official and state language of Armenia is Armenian, the Armenian language is one of the fundamental values of the Armenian independence and the “Law of Language” is not subject to any change, minister of education and science Levon Mkrtchyan told reporters in response to a question regarding the possibility of adopting the Russian language as second official language. The minister went on to request the reporters not to ask similar questions, saying : “Such question cannot exist in the Republic of Armenia”.
“I would like to note for once and for all. Armenian is the official state language of Armenia, our language is one of the fundamental values of our independence and the “Law on Language” is not subject to change. The second issue is development of foreign languages, because if we want to have an area having scientific-educational potential, result, the citizens of our country must have knowledge of foreign languages in addition to the excellent knowledge of the mother tongue”, he said.
In his words, any foreign official can express any opinion, but Armenia has its own legislation, which functions and isn’t subject to change.
“There is no issue of giving any status to a foreign language, there is an issue of deepening the knowledge. The Russian language has the same status in Armenia as any other foreign language. In the case of Russian language, we have an important field, since we are located within the EEU, the same military-technical cooperation field, where Russian is the language of intergovernmental communication. This increases the necessity of Russian language knowledge in Armenia. It is necessary to deepen Russian language, but giving it a status is ruled out”, he said.
Recently, Permanent Delegate of the Russian Federation to UNESCO, Ambassador Eleonora Mitrofanova announced that Russia must make efforts to give a special status to the Russian language in post-Soviet states.