Եվս 13 սիրիահայեր տեղափոխվել են Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: IDeA հիմնադրամի «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության առաջին փուլի շրջանակում Հալեպից Հայաստան են ժամանել 13 սիրիահայեր։
Հոկտեմբերին 15-ին IDeA հիմնադրամը հայտարարել էր, որ կհատկացնի $ 250 000, որոնք կբաշխվեն չորս գործընկեր-կազմակերպությունների միջեւ` հետեւյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար.
- աջակցություն նրանց, ովքեր շարունակում են մնալ Սիրիայում (ՀԲԸՄ);
- աջակցություն նրանց, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են փնտրում Սիրիայի սահմաններից դուրս (Mission Armenia);
- աջակցություն նրանց, ովքեր որոշել են տեղափոխվել Հայաստան («Հալէպ»);
- աջակցություն Հայաստանում ինտեգրվելու ու աշխատանք գտնելու հարցում («Repat Armenia»):
Սիրիայում գտնվող հայերի՝ Հայաստան տեղափոխման հարցերով զբաղվող  «Հալէպ» ՀԲՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Անի Բալխյանն ասել է, որ օրեցօր ավելանում են Հայաստան տեղափոխվելու դիմումները, որոնք բավարարվում են IDeA հիմնադրամի տրամադրած միջոցներով:
«Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստան ժամանող սիրիահայերը աջակցություն են ստանում նաեւ տեղում: Մասնավորապես, IDeA-ի տրամադրած միջոցներով Mission Armenia կազմակերպությունը հոգում է նրանց բնակարանի վարձավճարների ծախսերը:
Առաջիկայում Mission Armenia եւ Repat Armenia կազմակերպությունները հանդիպում կանցկացնեն «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստան ժամանածների հետ՝ նրանց կարիքները գնահատելու եւ հետագա քայլերը նախանշելու համար։
IDeA-ն միջոցներ է տրամադրել իր ռազմավարական գործընկեր ՀԲԸՄ-ին, որոնք կօգտագործվեն ձմռան երեք ամիսներին Հալեպում մնացող հայերին լրացուցիչ նպաստներ հատկացնելու համար: «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շնորհիվ Հալեպի նպաստառու ընտանիքների թիվը կավելանա 390-ով:
IDeA հիմնադրամի՝ սիրիահայերին աջակցելու կոչին միացել են տարբեր կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնց նվիրատվությունների ընդհանուր գումարը կազմել է 10 միլիոն դրամ: «Շատերը սիրիահայերին սատարելու համար իրենց հնարավորություններն ու փորձը ներդնելու պատրաստակամություն են հայտնել, եւ IDeA-ն հանդես է գալիս որպես համագործակցության յուրահատուկ հարթակ: Մենք երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր միացել են սիրիահայերին աջակցելու մեր կոչին։ Նրանց մասնակցությունն ու օգնելու պատրաստակամությունը չափազանց կարեւոր են մեզ համար»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը։

13 more Syrian –Armenians relocate to Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Within the framework of the first stage of the “Syrian-Armenian Relief” program of IDeA foundation 13 Syrian Armenians arrived in Armenia from Aleppo.
On November 15, IDeA Foundation announced it will provide 250,000 USD, which will be distributed among four partner-organizations for the following directions:
-Assistance to those who remain in Syria (AGBU)
-Assistance to those who are seeking temporary asylum outside Syria (Mission Armenia)
-Assistance to those who decided to relocate to Armenia (“Aleppo”)
-Assistance in employment and integration issues in Armenia (“Repat Armenia”)
Ani Balkhyan - founding chairman of the “Aleppo” organization – which is engaged in relocating Syrian-Armenians to Armenia – said that day by day the number of requests of relocation to Armenia increases, which are realized with resources provided by the IDeA foundation.
Within the framework of the “Syrian-Armenian Relief” initiative, Syrian-Armenians also get assistance in Armenia on spot. Particularly, Mission Armenia covers their accommodation fees by resources provided by IDeA foundation.
Soon Mission Armenia and Repat Armenia will organize a meeting with those who arrived in Armenia within the framework of “Syrian-Armenian Relief”, in order to evaluate their needs and outline further steps.
IDeA has provided resources to its strategic partner AGBU, which will be used to provide additional benefits to Armenians who remain in Aleppo during the three winter months.
Thanks to the Syrian Armenian Relief initiative, the number of beneficiary families of Aleppo will increase by 390.
Various organizations and individuals have joined IDeA’s call on assisting Syrian-Armenians, and their total donations comprise 10 million AMD.
“Many have expressed willingness to contribute their possibilities and experience for supporting Syrian Armenians, and IDeA functions as a unique platform of cooperation. We are grateful to all of those who have joined the call to assist Syrian Armenians. Their participation and willingness to help is extremely important for us”, IDeA executive director Edgar Manukyan said.