«Արցախ. թաքնված գանձ». Բրյուսելում կազմակերպված ցուցահանդեսը մեծ ուշադրության է արժանացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի (EAFJD) նախաձեռնությամբ Բրյուսելում նոյեմբերի 17-ին բացվել է բացառիկ ցուցահանդես «Արցախ/Լեռնային-Ղարաբաղ. թաքնված գանձ» խորագրով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում հանձնախմբին զգալիորեն աջակցել են Արցախի իշխանությունները:
Մինչև նոյեմբերի 19-ը գործող ցուցահանդեսի նպատակն է ցույց տալ Արցախի հիասքանչ ներուժը` որպես զբոսաշրջային ուղղություն, գրավել ներդրողների և զբոսաշրջիկների:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա էին շուրջ 200 հյուրեր, այդ թվում և Բելգիայի դաշնային, տարածաշրջանային և ֆլամանդական խորհրդարանի անդամներ, ինչպես նաև գիտության և արդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչներ: Եվրախորհրդարանում Հայաստանի և Արցախի բարեկամության խմբի նախագահներ Էլենի Տեոխարիուսը և Ֆրանկ Էնգելը, ովքեր չէին կարողացել ներկա գտնվել ցուցահանդեսի բացմանը, տեսաուղերձ էին հղել, որում իրենց աջակցությունն էին հայտնել Արցախի ժողովրդին:
Բելգիայի ֆրանսախոս համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ժուլի դե Գրութը շեշտել է, որ «Արցախը պարզապես թաքնված գանձ չէ, այն առաջին հերթին գանձ է, որը սիրում են»: Նա խոսել է ապակառուցողական սպառնալիքների մասին, որ ստացել են բելգիացի խորհրդարանականները` ցուցահանդեսին չմասնակցելու պահանջով:
«Չնայած Ադրբեջանի իշխանությունների հիստերիային, բոյկոտելու կոչերին և սպառնալիքներին, ցուցահանդեսը հաջողությամբ կազմակերպվեց` մեծ հետաքրքրություն առաջացնելով և բարձր հաճախելիություն ապահովելով: Սա ևս մեկ ապացույցն է նրա, որ Ադրբեջանի` եվրոպացի պաշտոնյաներին, հասարակ քաղաքացիներին սպառնացող և թելադրող քաղաքականությունը ձախողվել է»,- ընդգծել է Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը: Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը իրավացիորեն ընտրել է ինքնորոշման ճանապարհը, հիմնել է ֆունկցիոնալ, բարգավաճող պետություն, որը հիմնված է համընդհանուր մարդկային արժեքների վրա: «Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը մշտապես աջակցելու է Արցախի ժողովրդին` իր արդար պահանջում»,- եզրափակել է նա:

YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. On the initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) a unique exhibition with the title “Artsakh/Nagorno Karabakh Hidden Treasure” opened with a festive reception and a concert in the prestigious setting of “Tour&Taxi” in Brussels on 17 November, reports “Armenpress”.
EAFJD cooperated also with the NKR authorities in the preparatory work.
The goal of the exhibition which will be open until 19 November is to showcase the significant potential of NKR as a tourist destination as well as attract investors and tourists.
More than 200 guests, among who several Members of the Belgian Federal, Regional and Flemish Parliaments as well as representatives of academia and industry were present. The Presidents of the Friendship Group with Armenia and Artsakh in the European Parliament MEPs Eleni Theocharous and Frank Engel, who could not be present, sent video messages addressed to the guests and expressed their support for the people of Nagorno Karabakh.
Opening remarks were made by EAFJD President Kaspar Karampetian and EAFJD EU Affairs Coordinator Heghine Evinyan after which the Permanent Representative of Nagorno Karabakh to France Hovhannes Gevorgyan took the floor.
The President of the French-speaking Parliament of Brussels Julie De Groote emphasized that “Artsakh is not simply a hidden treasure, it is first of all a treasure that is loved”. Ms. De Groote also underlined the counterproductive nature of the threats addressed to Belgian MPs, aimed at preventing them from going to the exhibition. The President of the Friendship Group with Armenia and Georgia in Belgian Federal Parliament Els Van Hoof also delivered a brief speech, congratulating the organizers and expressing her support.
“Despite the hysteria, the boycott calls and the threats of the Azerbaijani authorities, addressed among others to the administration of Tour&Taxis, this exhibition is successfully taking place, as the big interest and the high attendance of the guests testifies. This is yet another proof that the policy of Azerbaijani authorities to threaten and dictate European decision-makers, common citizens what to do, has failed,” said EAFJD President Kaspar Karampetian.
“The people of Nagorno Karabakh have rightfully chosen the path of self-determination, established a functioning, prospering state based on universal human rights and simply aspire to live in peace in their own homeland. The European Armenian Federation will always unequivocally support the people of Artsakh in their just cause,” concluded Karampetian.