Չինաստանում արձանագրվել Է մարդու վրա ռոբոտի հարձակման առաջին դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Շենչժեն քաղաքի (Գուանդունի նահանգ, Հարավային Չինաստան) IT-ցուցահանդեսում արձանագրվել Է մարդու նկատմամփ ռոբոտի վնասարարության առաջին դեպքը: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Սինա» լրատվական պորտալին, ինտերնետ-օգտատերերն արդեն այդ իրադարձությունը կոչել են «մեքենաների ապաստամբության նախերգանք»:
Ցուցահանդեսում մի քանի հարյուր ընկերություններ զանազան ապրանքներ եւ ծառայություններ Էին ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ստենդներից մեկում հանրությանն Էին ներկայացրել մի ոչ մեծ ռոբոտ, որն իր կառուցվածքով եւ չափով նման Է «Աստղային պատերազմների» R2-D2 աշխարհահռչակ հերոսին:
«Դրոիդի» հիմնական դերը, ստեղծողների մտահղացմամբ՝ երեխաների ուսուցումն Է եւ այցելուներին զվարճացնելը: Սակայն առայժմ անհայտ պատճառով առանց հսկողության մնացած ռոբոտն սկսել Է ջարդուփշուր անել մոտակա ստենդները, իսկ երբ աշխատակիցներից մեկը փորձել Է դրան կանգնեցնել, այն բարձրացել Է տղամարդու ոտքին եւ ճզմել այն:
Հաղորդվում Է, որ տուժածի համար ստիպված են եղել շտապ օգնություն կանչել, ընդ որում նա ինքնուրույն քայլել արդեն չի կարողացել, եւ նրան տանելու համար պատգարակ Է պահանջվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Китае зафиксирован первый случай нападения робота на человека
Первый случай вредительства робота человеку зафиксирован в китайском городе Шэньчжэнь (провинция Гуандун, Южный Китай) на IT-выставке. Как сообщил информационный портал "Сина", интернет-пользователи уже окрестили это событие "прологом восстания машин".
На выставке несколько сотен компаний представляли различные товары и услуги в сфере высоких технологий. Владельцы одного из стендов представили публике небольшого робота, который по своей конструкции и размеру схож со всемирно известным героем "Звездных войн" - R2-D2,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Основным предназначением "дроида", по задумке создателей, было обучение детей и развлечение посетителей. Однако по неизвестной пока причине оставшийся без присмотра робот начал крушить находившийся возле него стенд, а когда один из сотрудников попытался его остановить, тот и вовсе переехал мужчине ногу и прижал его.
Массы взбунтовавшейся машины оказалось вполне достаточно для нанесения серьезного увечья: сообщается, что пострадавшему пришлось вызвать карету скорой помощи, причем передвигаться он уже самостоятельно не смог, и медикам для его эвакуации понадобились носилки.