ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը կուսումնասիրի Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) հատուկ զեկուցող Դևիդ Քայեն այս շաբաթ առաջին անգամ պաշտոնական այց կիրականացնի Թուրքիա` ուսումնասիրելու երկրում մտքի և խոսքի ազատության իրավունքի վիճակը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը:
«Թուրքիան ներկայում առերեսվում է մի շարք մարտահրավերների: Հուլիսին ռազմական հեղաշրջման փորձը քննադատության արժանացավ Թուրքիայի քաղաքական ոլորտում գործող մի շարք անհատների կողմից: Դա բացահայտ հարձակում էր ժողովրդավարական ինստիտուտների և կառավարության վրա: Այդուհանդերձ, թե՛ հեղաշրջումից առաջ, թե՛ դրանից հետո սպառնալիքի տակ շարունակեցին մնալ քննադատական ձայները, ակադեմիկոսները, լրագրողները, իրավաբաններն ու քաղաքացիական հասարակության այլ անձինք: Այս ամենն այն հիմնական խնդիրներն են, որ ես ուսումնասիրելու եմ իմ այցի շրջանակում»,- ասել է Քայեն:
Նա կարևորել է այցը մեդիայի անկախության և լրագրողների, ակտիվիստների անվտանգության վերաբերյալ առաջին ձեռքից տեղեկություն հավաքելու տեսանկյունից:
Դևիդ Քայեն Թուրքիայում հանդիպումներ կունենա երկրի օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների հետ, քննարկումներ կանցկացնի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այցի արդյունքներով նա կպատրաստի զեկույց Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ

Особый докладчик ООН изучит положение с правами человека в Турции
Особый докладчик ООН Дэвид Кайе впервые на этой неделе совершит официальный визит в Турцию, где изучит положение с правами человека в Турции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает офис Верховного комиссара ООН по правам человека.
«В данный момент Турция столкнулась с рядом вызовов. Попытка военного переворота в Турции в июле этого года была раскритикована рядом лиц. Это была явная атака на демократические институты и правительство. Тем не менее, как до, так и после подавления попытки военного переворота, под угрозой находятся критические голоса академиков, журналистов, юристов и представителей гражданского общества. Все это является фундаментальными проблемами, и я изучу их в ходе своего визита»,- сказал Кайе.
Он сказал о важности получения информации о безопасности прессы, журналистов, активистов из первых рук.
Дэвид Кайе  встретится в Турции с законодательными и судебными властями Турции, проведет обсуждения с представителями гражданского общества. По результатам своего визита он подготовит доклад о  положении с правами человека в Турции.