Թուրքիան բացահայտ աջակցել է Ադրբեջանին ԼՂ դեմ ապրիլյան բախումների ընթացքում. Եվրահանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովը  հետընթաց է  արձանագրել է Թուրքիայում արդարադատության, մարդու իրավունքների, խոսքի ու մամուլի ազատության, և մի շարք այլ ոլորտներում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ԵՄ անդամության համար անհրաժեշտ Թուրքիայի կողմից իրականացրած հիմնական քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ  Եվրահանձնաժողովի  տարեկան գնահատման զեկույցում, որն  ընդունվել է նոյեմբերի 9-ին:
Զեկույցի` Հարավային Կովկասին և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատվածում նշվում է, որ Թուրքիան բացահայտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին 2016թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
2009թ.  ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների մասով նշվում է, որ դրանք դեռևս չեն վավերացվել:
Զեկույցը մատնանշում է նաև թուրքական իշխանությունների խիստ և կանոնավոր արձագանքը 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են նաև Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության քրեական գործին, Հայոց պատրիարքության կողմից հայոց լեզվի դասավանդման կազմակերպման խոչընդոտներին, ինչպես նաև Կարսում հայերի դեմ ատելության քարոզչության առնչությամբ «Գորշ Գայլեր» կազմակերպության գործունեությանը:
Զեկույցի հրապարակմանը հետևել է բարձրագույն մակարդակով թուրքական իշխանությունների խիստ քննադատությունը: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիկը նույնիսկ անվանել է այն ապակառուցողական և ոչ անաչառ:

Turkey was vocal in its support for Azerbaijan during clashes in April 2016 in Nagorno Karabakh – European Commission
Turkey was vocal in its support for Azerbaijan during clashes in April 2016 in Nagorno Karabakh –
European Commission
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The European Commission has registered a regress in Turkey’s justice, human rights, freedom of speech and media, as well as in a number of sectors, reports “Armenpress”.
The European Commission published an annual assessment report on November 9 over the major political and economic reforms carried out by Turkey necessary for the EU membership.
The part of the report referring to South Caucasus and Central Asia says Turkey was vocal in its support for Azerbaijan during clashes in April 2016 in Nagorno Karabakh.
The 2009 protocols on normalization of relations with Armenia are not yet ratified.
The report underscores also the Turkish authorities’ strict and regular reaction towards the recognition of the 1915 Genocide.
The authors of the report referred also to the main case launched in connection with the assassination of Armenian journalist Hrant Dink in 2007, the obstacles of opening a university department for Armenian language by the Armenian Patriarchate, as well as the activity of Grey Wolves organization on hate speech against Armenians in Kars.