Թուրքիան բացահայտ աջակցել է Ադրբեջանին ԼՂ դեմ ապրիլյան բախումների ընթացքում. Եվրահանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովը  հետընթաց է  արձանագրել է Թուրքիայում արդարադատության, մարդու իրավունքների, խոսքի ու մամուլի ազատության, և մի շարք այլ ոլորտներում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ԵՄ անդամության համար անհրաժեշտ Թուրքիայի կողմից իրականացրած հիմնական քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ  Եվրահանձնաժողովի  տարեկան գնահատման զեկույցում, որն  ընդունվել է նոյեմբերի 9-ին:
Զեկույցի` Հարավային Կովկասին և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատվածում նշվում է, որ Թուրքիան բացահայտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին 2016թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
2009թ.  ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների մասով նշվում է, որ դրանք դեռևս չեն վավերացվել:
Զեկույցը մատնանշում է նաև թուրքական իշխանությունների խիստ և կանոնավոր արձագանքը 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են նաև Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության քրեական գործին, Հայոց պատրիարքության կողմից հայոց լեզվի դասավանդման կազմակերպման խոչընդոտներին, ինչպես նաև Կարսում հայերի դեմ ատելության քարոզչության առնչությամբ «Գորշ Գայլեր» կազմակերպության գործունեությանը:
Զեկույցի հրապարակմանը հետևել է բարձրագույն մակարդակով թուրքական իշխանությունների խիստ քննադատությունը: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիկը նույնիսկ անվանել է այն ապակառուցողական և ոչ անաչառ:

Турция открыто поддерживала Азербайджан в ходе апрельских боевых действиях против НКР: Еврокомиссия
Европейская комиссия отметила регресс в ряде сфер в Турции, в частности, в сфере юстиции, прав человека свободы слова и прессы и пр.
Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в принятом 9 ноября ежегодном докладе Европейской комиссии по основным политическим и экономическим реформам, необходимым для вступления Турции в ЕС.
В посвященном Южному Кавказу и Центральной Азии разделе доклада отмечается, что Турция открыто поддерживала Азербайджан в ходе апрельских боевых действиях против НКР в 2016 году.
По части подписанных в 2009 году армяно-турецких протоколов отмечается, что они до сих пор не ратифицированы.
В докладе указывается на жесткую и регулярную реакцию турецких властей в вопросе признания Геноцида армян в 1915 году.
Авторы доклада коснулись и уголовного дела по поводу убийства главного редактора издаваемой в Стамбуле армянской газеты “Акос” Гранта Динка, препятствования преподаванию армянского языка Армянской Патриархией, а также деятельности организации “Серые Волки”, пропагандирующей ненависть по отношению к армянам в Карсе.
За публикацией доклада последовала жесткая критика со стороны турецких властей. Министр по делам ЕС Турции Омер Челкин назвал доклад деструктивным и предвзятым.