Թուրքագետը չի բացառում թուրքական իշխանությունների կողմից Պլոսո պատրիարքի ընտրության հարցի ձգձգումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական իշխանությունների կողմից Պլոսո պատրիարքի ընտրության հարցի ձգձգումը չի բացառվում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Հայտարարվել է, որ նոյեմբերի սկզբին հայտ կներկայացվի Թուրքիայի իշխանություններին: Երբ լինի թույլտվություն, մեկ ամսվա ընթացքում կարելի է անցկացնել պատրիարքի ընտրություններ: Եթե թուրքական իշխանությունները մտադիր են ձգձգել, ապա գործընթացը կարող է տարիներ տևել»,-ասաց թուրքագետը:
Ռուբեն Մելքոնյանը թուրքական իշխանությունների կողմից պատրիարքի ընտրության հարցը ձգձգելու հետ կապված մտավախություն ունի, որովհետև Թուրքիայի պատմության ընթացքում նման դեպքեր եղել են: Մեկ անգամ 1923-1927 թվականներին, երբ թուրքական իշխանությունները չեն արտոնել պատրիարքի ընտրություն, երկրորդ անգամ` 1944-1950 թվականներին, երբ կրկին տարբեր պատրվակներով ընտրական գործընթացը հետաձգվել է:
«Քանի որ Արամ Աթեշյանի վարկաբեկված հեղինակությունը հնարավոր չէ փրկել, միգուցե նա գնդակը փոխանցի թուրքական իշխանություններին և հիմա էլ նրանք սկսեն գործընթացը ձգձգել, եթե, իհարկե, դա է նրանց քաղաքական հաշվարկը: Ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ երեք կողմերին էլ` Հայաստանին, Թուրքիային, Հայ առաքելական եկեղեցուն ձեռնտու է, որ ի վերջո լուծվի այս խնդիրը, որպեսզի շահարկումները սկանդալները մեղմվեն»,-հավելեց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում հոկտեմբերի 26-ին կայացած եկեղեցական ժողովի ժամանակ որոշում է կայացվել` դիմել թուրքական իշխանություններին նոր պատրիարք ընտրելու արտոնություն տրամադրելու խնդրանքով

Delay of election of Patriarch of Istanbul by Turkish authorities is not ruled out – says Expert on Turkish Studies
Delay of election of Patriarch of Istanbul by Turkish authorities is not ruled out – says Expert on
Turkish Studies
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The delay of the issue of electing the Patriarch of Istanbul by the Turkish authorities is not ruled out, Expert on Turkish Studies Ruben Melkonyan said in a press conference in “Armenpress”.
“It has been announced that an application will be submitted to the Turkish authorities in early November. When there is a permission, the Patriarch elections can be held within a month. If the Turkish authorities plan to prolong the process, it can last for years”, he said.
Ruben Melkonyan is concerned over the delay of the Patriarch election by the Turkish authorities since such cases occurred in Turkey within the history. The first one happened in 1923-1927 when the Turkish authorities didn’t grant a privilege for the Patriarch election, the second case took place in 1944-1950 when again the election process has been delayed for various reasons.
“Since Aram Ateshyan’s bad reputation is impossible to save, maybe he will transfer the ball to the Turkish authorities and they will start to prolong the process, if that is their political calculation. In any case, the solution of this issue is beneficial for the three sides – Armenia, Turkey, the Armenian Apostolic Church in order the speculations, scandals to be mitigated”, Ruben Melkonyan said.
A decision has been made during the October 26 church meeting in the Armenian Patriarchate of Istanbul to request the Turkish authorities to grant a privilege of electing a new patriarch.