ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը լավ է գնահատել Հայաստանի տնտեսական մրցունակության ցուցանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության մրցունակության առումով Հայաստանի ցուցանիշը լավ վիճակում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  հոկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Վերակառուցման և Զարգացման եվրոպական բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը:
«Հայաստանն ու Վրաստանը կայուն կերպով զարգանում են: Եթե Հայաստանում ընկերությունները ճիշտ աշխատանքներ իրականացնեն, մենք կտեսնենք օտարերկրյա ներդրումների աճ, ինչը կավելացնի ՓՄՁ-ների բաժնետոմսերի արժեքը»,- ասաց ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Դևիսի խոսքով՝ առանցքային հարցն այն է, որ ՓՄՁ-ների ֆինանսավորումը  բանկերի կողմերից եղել է գրավադրմամբ: Նրա ներկայացմամբ՝ կան նաև ֆինանսավորման այլ գործիքներ, որոնցից, ցավոք, Հայաստանում շատ չեն օգտվում:
«Տեղեկատվության և գիտելիքների պակասը լրացնելու համար շատ ընկերություններ ուզում են հասկանալ, թե ինչ պետք է անել հաջողություն ունենալու համար, և այստեղ կարևոր է մեր կողմից իրականացվող խորհրդատվական աշխատանքը»,-հավելեց Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը:
ՎԶԵԲ-ի ու ԵՄ աջակցությամբ 3-օրյա ֆինանսական վերապատրաստումներ են անցել հայաստանում ՓՄՁ-ներին խորհրդատվություն մատուցող ֆինանսական ոլորտի մասնագետները:

Armenia has good indicator of economic competitiveness – EBRD official
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Armenia has a good economic competitiveness indicator, “Armenpress” reports Head of EBRD Yerevan Resident Office Mark Davis told the reporters on October 26.
“Armenia and Georgia are on a stable development path. If Armenian companies work in a correct way, we will see a boost in foreign investments which will increase the prices of the shares of SMEs”, Mark Davis said.
According to the Head of EBRD Yerevan Resident Office, the key issue is that the funding of SMEs by banks has been on mortgage basis, while there are other tools of funding, which are, unfortunately, not popular in Armenia.
“Many companies try to understand what to do for success and here the consolations provided by us are of key importance”, Head of EBRD Yerevan Resident Office Mark Davis added.
Armenian financiers and SME representatives took a 3-day financial training supported by the EBRD and the EU.