ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակիցները Գերմանիայում մասնակցել են փորձի փոխանակման ծրագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության «Քրիստոնեա-Դեմոկրատական միություն» կուսակցության Կոնրադ-Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամի հրավերով եւ աջակցությամբ հոկտեմբերի 16-ից 21-ը փորձի փոխանակման եւ երկխոսության ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահների խորհրդականներն ու օգնականներն այցելելեն Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, այցի ընթացքում մասնակիցները հանդիպումներ են ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագում, Դաշնային կանցլերի նստավայրում,ինչպես նաեւ այլ պետական հաստատություններում: Դեռեւս հունիսին Գերմանիայի Կոնրադ Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամն ի դեմս «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելի՝ նախաձեռնել էր փորձի փոխանակման եւուսումնասիրության ծրագիր ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար` հաշվի առնելով, որ խորհրդարանականաշխատանքի մի մասն իրականացվում է աշխատակազմի փորձագետների, օգնականների եւ խորհրդականների միջոցով:Արդեն հոկտեմբերին ՀՀ ԱԺ աշխատակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու Գերմանիայի խորհրդարանում եւկառավարությունում աշխատող գերմանացի գործընկերների հետ, տեղում հաղորդակից լինելու նրանց կողմից կատարվողաշխատանքներին, զրուցելու Բունդեսթագի պատգամավորների հետ եւ գտնվելու նրանց ընտրատարածքներում:
Փորձի փոխանակման ծրագրով Գերմանիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ աշխատակիցներին հնարավորություն է ընձեռնվել ներկագտնվելու եւ ծանոթանալու նաեւ Գերմանիայի քաղաքային համայնքների կառավարման աշխատանքներին: Այդնպատակով մասնակիցներն այցելել են Պոտսդամ, Բյուրգել եւ Յենա քաղաքներ, հանդիպել քաղաքային իշխանություններիներկայացուցիչների հետ: Կազմակերպիչներն ու մասնակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում ենխորհրդարանական աշխատանքի կազմակերպման արդյունավետությանը, լավ հնարավորություն են ընձեռումերիտասարդ մասնագետներին փորձի փոխանակման համար:

Staff of Armenian parliament visit Germany on experience exchange program
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. At the invitative and support of Konrad-Adenauer Stiftung/Political (KAS) Foundation of Christian-Democratic Union of the Federal Republic of Germany (FRG) within the framework of experience exchange and dialogue programme the advisers and assistants of the Deputy Speakers of the National Assembly of Armenia visited the Federal Republic of Germany from October 16-21.
As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, during the visit the participants had meetings in FRG Bundestag, in the residence of the Federal Chancellor, as well as in other state institutions.
In June the Konrad-Adenauer Political Foundation of Germany on behalf of the Head of Regional Programme Political Dialogue South Caucasus Thomas Schrapel initiated a programme of experience exchange and study for the representatives of the National Assembly Staff, taking into consideration that a part of the parliamentary work is done through the experts, assistants and advisers of the Staff. Already in October the RA NA employees had opportunity to get acquainted with their German colleagues working in the German Parliament and Government, their works on the spot, talk to the MPs of the Bundestag and to be in their precincts.
An opportunity was given to the employees of the Armenian parliament being in Germany by the experience exchange programme to attend the works of the city community government and also to get familiarized with them. The participants visited the cities of Potsdam, Bürgel and Jena with that purpose, met with the representatives of the city authorities.
The organizers and the participants noted with satisfaction that such initiatives promote the efficiency of the organization of the parliamentary work, give good opportunity to the young specialists for the exchange of experience.