Եվրամիությանը փլուզում է սպառնում. Շտայնմայեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը նախազգուշացրել Է, որ Եվրամիությունը հայտնվել Է անկայունության գոտում, եւ նրան փլուզում Է սպառնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Sueddeutsche Zeitung թերթը:
«Ֆինանսական ճգնաժամը, Եվրոպա փախստականների ներհոսքը, ինչպես նաեւ Բրիտանիայում անցկացված հանքավեից ցնցումը Եվրոպային հրել են խիստ անկայունության գոտի»,-հայտարարել Է Շտայնմայերը: Նրա խոսքով՝ անցած տարվա ընթացքում ակնհայտ բաները, որոնք տասնամյակներով հավուր պատշաճի Էին ընդունում, այժմ հայտնվել են կասկածի տակ:
«Եթե մենք մոռանանք՝ ինչու Է արժեքավոր ԵՄ-ն, այն կկործանվի»,-նշել Է նախարարը: Նա չի բացառել, որ «աջամետ պոպուլիստները կփորձեն օգտվել ստեղծված իրավիճակից»:
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը նաեւ ասել Է, որ գերատեսչությունը պլանավորում Է հասարակայնության հետ Եվրամիության ու նրա հեռանկարների քննարկման նախագիծ գործարկել: «Մենք ցանկանում ենք լսել քննադատություն, որպեսզի իմանանք՝ ինչն Է Եվրոպայում ճիշտ եւ ինչը՝ ոչ»,-հավելել Է Շտայնմայերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Штайнмайер считает, что Евросоюзу грозит развал
Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер предупредил, что Евросоюз оказался "в зоне турбулентности", и ему может грозить развал. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом пишет Sueddeutsche Zeitung.
"Финансовый кризис, приток беженцев в Европу, а также шок от референдума в Британии толкнули Европу в зону сильной турбулентности", — заявил Штайнмайер. По его словам, за прошедший год очевидные вещи, которые десятилетиями воспринимались как должное, теперь находятся под сомнением.
"Если мы забудем о том, почему ценен ЕС, то он погибнет", — отметил министр. Он не исключил, что "популисты правого толка попытаются воспользоваться ситуацией".
Глава МИД Германии также подчеркнул, что ведомство планирует запустить проект по обсуждению Евросоюза и его перспектив с общественностью.