Շտայնմայերը դեմ է Հալեպի պատճառով հակառուսական պատժամիջոցներ սահմանելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը դեմ Է Սիրիայի Հալեպ քաղաքի շուրջ ստեղծված իրադրության պատճառով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ հայտարարությամբ նա հոկտեմբերի 23-ին հանդես Է եկել ARD հեռուստաալիքի եթերում:
Շտայնմայերի կարծիքով՝ Եվրամիության կողմից սահմանափակիչ միջոցներ կիրառելու սպառնալիքը կարող Է բացասաբար ազդել Սիրիայի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքի վրա:
Նախարարը նշվել Է, որ պատժամիջոցները չեն օգնի կանխել հումանիտար ճգնաժամը, ինչը շտապ միջոցներ Է պահանջում:
«Նույնիսկ ընդհակառակը, դրանք կարող են փակել բանակցությունների հնարավորության պատուհանը, որոնք մեզ անհրաժեշտ են»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Штайнмайер высказался против введения антироссийских санкций из-за Алеппо
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер высказался против введения санкций в отношении России из-за ситуации вокруг сирийского города Алеппо. Как сообщает Арменпресс, с таким заявлением он выступил в воскресенье, 23 октября, передает ТАСС со ссылкой на эфир телеканала ARD.
По мнению Штайнмайера, угроза применения ограничительных мер со стороны Евросоюза может негативно сказаться на ходе переговоров по урегулированию конфликта в Сирии.
«Я опасаюсь, что возврат к решениям, которые были применены раньше в других конфликтах, к санкциям в случае с Сирией не помогут предотвратить гуманитарную катастрофу, поскольку санкции имеют слишком отложенное действие, чтобы помочь открыть гуманитарный коридор», — отметил министр.
«Даже наоборот, они могут закрыть окно возможностей для переговоров, которые нам необходимы», — добавил он.