ԵՊՀ պատվավոր դոկտորների թիվն ավելացավ եւս մեկով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՊՀ 77-րդ պատվավոր դոկտորի կոչման է արժանացել Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Մատվեևը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԵՊՀ պաշտոնական կայքը, այս օրերին Հայաստանում անցկացվում է  «Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի օրերը Հայաստանում» խորագրով գիտաժողովը՝ նվիրված ինստիտուտի 60-ամյակին: Դրան մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել մեծ պատվիրակություն: Պատվիրակության անդամները, ակադեմիկոս Վիկտոր Մատվեևի գլխավորությամբ, հյուրընկալվել էին նաև ԵՊՀ-ում:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ներկայացրել է համալսարանի կառուցվածքը, գիտական գործունեությունը, ստացված արդյունքները, պատասխանել նաև ռուս գործընկերներին հետաքրքրող հարցերին: «ԵՊՀ-ի կապերը արտասահմանյան բուհերի հետ բավականին ակտիվ են, իսկ կոնկրետ Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հետ գիտական կապերն ունեն երկար տարիների պատմություն, մեր գիտնականներից շատերին դուք ավելի հաճախ տեսնում եք Դուբնայում, քան մենք այստեղ,- կեսլուրջ-կեսկատակ նշել է պարոն Սիմոնյանն ու հավելել,- մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ դա միայն նպաստում է գիտական բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացմանը»:
Այնուհետև ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում ԵՊՀ ռեկտորը Վիկտոր Մատվեևին հանձնել է ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչման հավաստագիր ու ԵՊՀ ոսկե մեդալ՝ գիտության զարգացման և ՌԴ-ի ու ՀՀ-ի միջև գիտական կապերի ամրապնդման համար:
Նշենք, որ ԵՊՀ առաջին պատվավոր դոկտորի կոչումը 1926 թ. շնորհվել է Ֆրիտյոֆ Նանսենին:
«Մեր 60-ամյա ինստիտուտի հիմնադրման առաջին օրերից հայ գիտնականներն ակտիվ մասնակցել են դրա կայացման ու զարգացման գործում: Իսկ մյուս տարի նշելու ենք արդեն անկախ Հայաստանի հետ համագործակցության 25-ամյակը: Մեզ համար կարևոր են ձեր երկրի հետ կապերը, և հիմա ծրագրում ենք հետագա համագործակցությունը»,-ասել է Վիկտոր Մատվեևը:
Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտը զբաղվում է միջուկային և էլեմենտար մասնիկների ֆիզիկայի խնդիրներով: Հայ գիտնականներն ակտիվ մասնակցում են ուսումնասիրություններին՝ մեծապես նպաստելով այս ոլորտների զարգացմանը նաև մեր երկրում: Ինստիտուտին անդամակցում են 18 երկրներ: Այսօր Դուբնայում աշխատում են Հայաստանից գործուղված 12 գիտնական, որոնք մասնակցում են գրեթե բոլոր խոշոր ծրագրերին:
Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև հայազգի գիտնական Յուրի Հովհաննիսյանը, ով հայտնաբերել է Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ տարրը: Այն անվանակոչվել է հենց գիտնականի անունով՝ «Օգանեսոն»: Պաշտոնական հաստատումը կլինի նոյեմբեր ամսին:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Director of the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna Viktor Matveyev became the 77th honorary doctor of Yerevan State University, “Armenpress” was informed from the pres service of the YSU.
The conference “Days of the Joint Institute for Nuclear Research in Armenia”, dedicated to the 60th anniversary of the institute, is held in Armenia in these days. The members of the delegation, headed by Academician Victor Matveyev, were received at YSU, too.
YSU Rector Aram Simonyan received them in his office, presented the structure of the university, scientific activities, the achievements and upcoming plans and also answered the questions of Russian colleagues.
“YSU ties with foreign universities are quite active, and in particular the cooperation with the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna has a rich background, many of our scientists work in Dubna,” - said Mr. Simonyan and added: we understand very well that it only contributes to the development of good relations.”
Then YSU Rector handed Mr. Matveyev the Certificate and the Title of Honorary Doctor of YSU and the Gold Medal for the development of science and strengthening scientific ties between Russia and Armenia. The first title of YSU honorary doctor was awarded Fridtjof Nansen in 1926.
“Armenian scientists have actively participated in the deployment of our 60-year-old institute since the very beginning. And next year we will celebrate the 25th anniversary of cooperation with Armenia. We appreciate the ties with your country, and now we plan to develop this cooperation,” – said Viktor Matveyev.
This institute is occupied in the areas of researches of nuclear and elementary particle physics. Armenian scientists actively participate in this process, contributing greatly to the development of this sector in our country, too. 18 countries are members of the institute. 12 scientists from Armenia work today at this institute, taking part in almost all major projects.
The event was also attended by Armenian scientist Yuri Hovhannisyan, who discovered 118th element of the Mendeleev periodic table. It is named after the scientist’s name – “Oganesson”. The official approval will be in November.