Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիային: Նա Հայաստան է ժամանել՝ ««Մեկ պատուհանի» սկզբունքի կիրառումն Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության Առևտրի դյուրացման համաձայնագրի համատեքստում» խորագրով եվրոպական տարածաշրջանային աշխատաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Երևանում աշխատաժողովի անցկացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն ևս մեկ քայլ է դեպի առավել թափանցիկ ու որակյալ ծառայությունների մատուցում: Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել կառավարության՝ հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանն ուղղված քաղաքականության վերաբերյալ և ընդգծել, որ բարեփոխումների առաջնային նպատակը բիզնեսի համար հավասար, արդար ու մրցունակ դաշտի ստեղծումն է: Այս առումով Կարեն Կարապետյանը կարևորել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հետ համագործակցությունը և նշել, որ վերոնշյալ աշխատաժողովն օգտակար հարթակ է ոլորտին վերաբերող շահագրգիռ քննարկումների համար:
Կունիո Միկուրիան շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և իր գլխավորած կառույցի անունից ՀՀ կառավարության հետ սերտ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել: Նա նշել է, որ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունը մտադիր է ընդլայնել երկկողմ գործակցությունը՝ անհրաժեշտ օժանդակությունն ուղղելով դեպի այն ոլորտները, որտեղ ամենից շատ դրա պահանջարկը կա: Կունիո Միկուրիան դրական է գնահատել «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրումը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը վարչարարության դյուրացման և սահմանային անցակետերի արդիականացման գործընթացներում, ինչն իրականացվում է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության աջակցությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հարկային ու մաքսային ոլորտում բարեփոխումների, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շարունակական ներդրման, կադրերի վերապատրաստման, պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացման և հարակից այլ հարցերի շուրջ: Կողմերը վերահաստատել են նշված ուղղություններով իրական արդյունքներին միտված գործակցությունը և համատեղ աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял генерального секретаря Всемирной
таможенной организации
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял 18-го октября генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микуриа, который прибыл в Армению для участия в семинаре на тему «Принцип «одного окна» в контексте соглашения ВТО об облегчении торговли». Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал о важности проведения конференции, выразив уверенность, что это станет еще одним шагом в направлении оказания еще более прозрачных и качественных услуг. Он представил детали относительно налоговой и таможенной политики правительства Армении, направленной на упрощение таможенных процедур, и подчеркнул, что целью является создание равных, справедливых конкурентных условий для всех. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал о важности сотрудничества с Всемирной таможенной организацией в данном контексте, а конференция является важной площадкой для обсуждений с участием заинтересованных сторон.
Кунио Микуриа поздравил Карена Карапетяна с назначением и выразил от имени своей организации готовность к сотрудничеству. Он отметил, что Всемирная таможенная организация намерена расширить 2-стороннее сотрудничество, направив помощь в те отрасли, где она затребована. Кунио Микуриа положительно оценил внедрение принципа «одного окна» и применение ИТ для облегчения администрирования и прохождения таможенной обработки, что осуществляется при помощи  Всемирной таможенной организации.
Собеседники обменялись мыслями о реформах в налоговой и таможенной политике правительства Армении, внедрении новейших технологий, переподготовке кадров и пр. Стороны подтвердили готовность к продолжению сотрудничества в указанных отраслях.