Հայաստանը միջազգային ցուցահանդեսներին ներկայանում է դիվերսիֆիկացված զբոսաշրջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմասնակցի Լոնդոնում նոյեմբերի 7-9-ը կայանալիք «World Travel Market» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին: Այս ցուցահանդեսին մասնակցելու են համաշխարհային զբոսաշրջության ոլորտի ավելի քան 50 հազար ներկայացուցիչներ աշխարհի 182 երկրներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, վերջին շրջանում զբոսաշրջային ցուցահանդեսներին Հայաստանը ներկայանում է դիվերսիֆիկացված զբոսաշրջությամբ:
«Զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսներին մենք ներկայացնում ենք մեր ամբողջ պոտենցիալը: Ներկայացնելու շատ բան ունենք` ձմեռային, էկո, գյուղական, ագրո, վերջին շրջանում արդեն արկածային զբոսաշրջություն: Առանձին տեղ է հատկացվում խոհանոցին, մենք ունենք հրաշալի խոհանոց, մեր հյուրերը պարզապես հիացած են, դժվարանում են խոսքեր գտնել մեր բազմազան խոհանոցի մասին: Որպես առանձին արտադրանք աչքի է ընկնում միջոցառումային զբոսաշրջությունը: Գինու փառատոնին մասնակցող դրսի հյուրերը բավական տպավորված են լինում: Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը, տնօրենը հատուկ անդրադառնում են միջոցառումային զբոսաշրջությանը` համարելով այն հետաքրքրիր զբոսաշրջային արդյունք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Մեխակ Ապրեսյանի խոսքով, զբոսաշրջիկները շատ տպավորված են Հայաստանի պատմությամբ, մշակույթով, եկեղեցիներով, կրոնական զբոսաշրջության հնարավորություններով: Նա նշեց, որ վերջերս Հայաստան ժամանած հյուրերը, երբ այցելեցին վանական համալիներ, պարզապես չէին ցանկանում այնտեղից դուրս գալ:
«Դրանից բացի, կրոնական տուրիզմի զարգացման էական ներուժ ունենք` շեշտը դնելով ուխտագնացության վրա: Այդ ուղղությամբ նույնպես աշխատանքներ են տարվում: Հռոմի պապը, երբ եկավ Հայաստան, նա ասաց, որ սա ոչ թե պաշտոնական այց է այլ ուխտագնացություն աշխարհում առաջին քրիստոնյա երկիր: Սա խոսում է նրա մասին, որ մենք իրականում ունենք այդ պոտենցիալը: Այս տարվա պետական ծրագրով նախատեսված է հանդիպում շահագրգիռ կողմերի հետ` քննարկելու այն նախադրյալները, որոնք զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հետագա քայլերը արդյունավետ հիմքերի վրա կդնեն»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Աշխատանք է տարվում տարածաշրջանային զբոսաշրջային փաթեթների ձևավորման ուղղությամբ: Մեխակ Ապրեսյանը տեղեկացրեց, որ այդ հարցով Իրանի հետ արդեն կա պայմանավորվածություն: Այս տարի նախատեսված է կազմակերպել Իրանից Հայաստան լրագրողների ճանաչողական այց: Դրանից բացի, Իրանի հետ քննարկվում է կազմակերպել Իրան-Հայաստան ճանաչողական այց օտարեկրյա լրագրողների համար, որպեսզի միասնական փաթեթով ներկայանան: Արդեն տուրիստական ընկերությունները սկսել են աշխատել այդ ուղղությամբ:
Հայաստանը մասնակցում է տարեկան առնվազն 5 միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի: Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ մասնակցում է նաև Արցախը:

Armenia is presented by diversified tourism in international exhibitions
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Armenia will take part in “World Travel Market” international tourism exhibition in London on November 7-9. More than 50.000 world tourism representatives from 182 countries are going to take part in the exhibition.
Head of the Tourism Department of the Ministry of Economic Development and Investments Mekhak Apresyan told “Armenpress” in recent years Armenia is presented by diversified tourism in exhibitions of this field.
“We are presenting our entire potential at international tourism exhibitions. We have a lot to present winter, eco, rural, agro tourisms, recently we have started to present adventure tourism. We pay a special place to cuisine, we have a wonderful cuisine, our guests are very impressed and cannot find words to describe it. Event tourism is also very famous as a separate product”, Mekhak Apresyan said.
He said the tourists are very impressed with Armenia’s history, culture, churches, the opportunities for religious tourism. He informed that recently the tourists visited monasteries in Armenia, they just didn’t want to leave.
“Moreover, we have a significant potential for religious tourism development, putting an emphasis on pilgrimage. Works are also being carried out towards that path. Pope Francis when arrived in Armenia said this is not an official visit, rather it is a pilgrimage to the first Christian nation. This proves that in reality we have that potential. According to this year’s state program a meeting is planned with stakeholders to discuss the prerequisites which put the further steps for tourism development on a productive basis”, he said.
Works are carried out aimed at forming regional tourism packages. Mekhak Apresyan said there is already an agreement with Iran on this issue. This year it is already planned to organize a familiarization trip for journalists from Iran to Armenia. In addition, it is planned to organize Iran-Armenia familiarization trip for foreign tourists. The tourism agencies are already working on it.