Կառավարությունը չի քննարկում «Երևան» ՋԷԿ-ը պարտքի դիմաց «Գազպրոմ»-ին օտարելու տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու պարտքի դիմաց «Երևան» ՋԷԿ-ը «Գազմպրոմ» ընկերությանը հանձնելու տարբերակը: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանի հարցին: «Նախ սկսեմ նրանից, որ այս պահի դրությամբ Երևան ՋԷԿ-ի պարտքը «Գազպրոմ Արմենիա»-ին կազմում է 35 միլիոն դոլար: Ընդհանուր պարտքը կազմել է 52 միլիոն 300 հազար դոլար, սակայն 17 միլիոն 300 հազար դոլարն արդեն  մարվել է: Կառավարությունը երբեք չի քննարկել և չի քննարկում Երևան ՋԷԿ-ն այդ պարտքի դիմաց օտարելու տարբերակը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց նախարարը:
Անդրադառնալով հարցին՝ ինչպե՞ս է կառավարությունը պատրաստվում մարել այդ պարտքը, նախարարը նշեց, որ կան տարբերակներ, որոնք այս պահին քննարկման փուլում են: Նա հավելեց, որ այս պահին «Գազպրոմ» ընկերության հետ քննարկվում են այդ պարտքը գույքով փակելու հնարավորությունը: «Որպեսզի թյուրըմբռնում չլինի, ես պարզաբանեմ, թե ինչ գույքի մասին է խոսքը: Հավանաբար, շատերը կհիշեն, որ 90-ականներին գազատարարերի խնդիրներ կային, և այդ խնդիրները լուծելու նպատակով կառուցվել են գազաբաշխիչ ցանցեր, որոնք ժամանակի ընթացքում փոխանցվել են էներգետիկայի նախարարության, իսկ այնուհետև՝ Երևան ՋԷԿ-ի հաշվեկշիռ: Այժմ դրանք գտնվում են Երևան ՋԷԿ-ի հաշվեկշռում, և հիմա քննարկվում է այդ գազաբաշխիչ ցանցերով պարտքը մարելու հնարավորությունը»,- պարզաբանեց Աշոտ Մանուկյանը:

Правительство Армении не обсуждает вопрос об отчуждении ТЭЦ «Ереван» копании «Газпром» за долги
Правительство Армении не обсуждало и не будет обсуждать вопрос о передаче ТЭЦ «Ереван» копании «Газпром» за долги. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян, отвечая на вопрос депутата Национального Собрания Армении Хачатура Кокобеляна.
«Начну с того, что на данный момент задолженность ТЭЦ компании «Газпром Армения» составляет 35 млн долларов. Общий долг составлял 52 млн 300 тыс долларов, однако 17 млн 300 тыс уже погашено. Правительство не обсуждало и не будет обсуждать вопрос о передаче ТЭЦ «Ереван» копании «Газпром» за эти долги», - подчеркнул министр.
Коснувшись вопроса о том, каким образом правительство намерено погасить этот долг, министр отметил, что есть варианты, которые сейчас находятся на стадии обсуждения. Он добавил, что на данный момент обсуждается с компанией «Газпром» возможность погашения долга посредством имущества.
«Чтобы не было недопонимания, я скажу, о каком имуществе идет речь. Возможно, многие помнят, что в 90-е годы были проблемы с газопроводами, и для решения этих проблем были построены газораспределительные сети, которые со временем были переданы министерству энергетики, а потом ТЭЦ «Ереван». Сейчас они находятся на счету у ТЭС, и обсуждается вопрос погашения долга за счет передачи этих сетей», - разъяснил Манукян.