Volkswagen ընկերությունը համաձայնել է վճարել 1.2 մլրդ դոլար ԱՄՆ-ի իր դիլերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Volkswagen ընկերությունը  տեղեկացրել է դատարանին, որ պատրաստ է իր ամերիկյան դիլերիներին վճարել 1.2 մլրդ դոլար փոխհատուցում դիզելային վառելիքի շուրջ առաջացած սկանդալի պատճառով:
Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է Interfax.ru-ը:
Ավելի վաղ Սան Ֆրանցիսկոյի դաշնային դատարանը նախնական հավանության է արժանացրել դիզելային սկանդալի շրջանակում որպես փոխհատուցում Volkswagen ընկերության կողմից 14.7 մլրդ դոլար վճարելու մասին որոշումը:  Այսօրվա դրությամբ ընդհանուր գումարն աճել է 1.2 մլրդ դոլարով:
Դատարանը  որոշմանը վերջնական հավանություն կտա հոկտեմբերի 18-ին:
Volkswagen ընկերության շուրջ սկանդալն առաջացել էր 2015 թվականին ԱՄՆ-ում ընկերության ավտոմեքենաների վնասակար նյութերի արտանետումների ցածր ցուցանիշների հետ կապված խաբեբայությունների պատճառով:

Volkswagen согласен заплатить $1,2 млрд своим дилерам в США
Компания Volkswagen AG сообщила американскому суду, что он готова выплатить в рамках урегулирования "дизельного" скандала своим автодилерам в США $1,2 млрд в качестве компенсации.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Interfax.ru
Ранее суд в Сан-Франциско предварительно одобрил решение о выплате компанией Volkswagen $14,7 млрд в качестве компенсаций покупателям автомобилей Volkswagen, на которых стояло программное обеспечение, занижающее реальные показатели выбросов вредных веществ. Теперь  общая сумма выплат выросла на $1,2 млрд.
Суд окончательно одобрит соглашение с компанией 18 октября.
Скандал вокруг Volkswagen разразился в сентябре 2015 года, после того как американское Агентство по охране окружающей среды (EPA) выявило, что концерн устанавливал на своих автомобилях с дизельными двигателями компьютерные программы, которые во время проверок занижают показатели выброса вредных веществ.