Գարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանությունը համեմատել է Թուրքիայում քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունների հետ
Գարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանությունը համեմատել է Թուրքիայում քրդերի դեմ
իրականացվող գործողությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում անցկացված խորհրդաժողովի ժամանակ Թուրքիայի հայազգի խորհրդարանական, դեմոկրատական-ժողովրդական կուսակցության անդամ Գարո Փայլանը խոսել է Հայոց ցեղասպանության, Թուրքիայում տիրող ներկայիս իրավիճակի մասին:
«Այսօրվա Թուրքիայում ստեղծված իրավիճակը հասկանալու համար անհրաժեշտ է վերադառնալ նախորդ դարի սկիզբ` Հայոց ցեղասպանությանը նախորդած իրավիճակին: Հայերը նախկինում կազմել են Թուրքիայի բնակչության 20 տոկոսը, այսօր մենք 0.1 տոկոսից էլ քիչ ենք: Մենք ցեղասպանություն ենք վերապրել, եւ ես ծնվել եմ ցեղասպանություն վերապրած ընտանիքում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է պատգամավորը:
Նա զուգահեռներ է անցկացրել Հայոց ցեղասպանության եւ այժմ Թուրքիայում քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունների միջեւ:
«100 տարի առաջ հայերն էին ոչնչացվում, եւ նույն անմարդկային գաղափարախոսությունը շրջվել է քրդերի եւ բոլոր դեմոկրատների դեմ: Արդյունքում, այսօր Էրդողանը մեղադրանքներ է ներկայացնում բոլոր նրանց, ովքեր իրեն քննադատում են եւ նրանց «ահաբեկիչ» է անվանում: Էրդողանի խոսքով` նա շարունակելու է այդ պատերազմը՝ մինչեւ չոչնչացվի վերջին ահաբեկիչը: Դրա պատճառով յուրաքանչյուր օր 30-40 մարդ է զոհվում»,- ընդգծել է նա:

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. During a conference in Washington, Turkey’s lawmaker, member of the People’s Democratic Party, ethnic Armenian Garo Paylan delivered remarks about the Armenian Genocide and the current situation in Turkey.
“In order to understand the current situation of Turkey once must return to the beginning of the previous century – the situation prior to the Armenian Genocide. In the past, Armenians comprised 20 percent of Turkey’s population; today we are less than 0.1 percent. We survived genocide, and I was born in a family which survived genocide”, he said.
He drew similarities between the Armenian Genocide and Turkey’s current actions against the Kurds.
“100 years ago Armenians were being exterminated, and the same inhumane ideology has turned on Kurds and all democrats. As result, today Erdogan is making accusations to all those who criticize him and calls them “terrorist”. According to Erdogan, he will continue that war until every terrorist is eliminated. For this reason 30-40 people die every day”, he said.