Ամերիկացների մեծամասնության կարծիքով՝ հեռուստաբանավեճում հաղթել Է Քլինթոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացների մեծամասնությունն այն կարծիքին Է, որ նախագահական հեռուստաբանավեճերի առաջին փուլում հաղթանակ Է տարել Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սրանք են Ipsos միջազգայն սոցիոլոգիական կենտրոնի եւ Reuters գործակալության համատեղ անցկացրած հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են սեպտեմբերի 28-ին:
Տվյալների համաձայն՝ հարցվածների 56 տոկոսը հաղթանակը շնորհել Է Քլինթոնին, նրանց միայն 26 տոկոսն Է համարել, որ հեռուստաբանավեճը շահել Է հանրապետականների թեկնածու Դոնալդ Թրամփը:
Հարցման մասնակիցների մոտավորապես 34 տոոսը նաեւ հայտարարել Է, որ բանավեճից հետո փոխել Է իր կարծիքը Քլինթոնի մասին եւ այժմ դրական Է վերաբերվում նրան: Թրամփի այդ ցուցանիշը կազմել Է 19 տոկոս: Բացի այդ, հարցվածների 31 տոկոսը նշել Է, որ հեռուստաբանավեճում նախկին պետքարտուղարի վստահ ելույթը կմեծացնի նրա շանսերը Սպիտակ տան համար մղվող պայքարում: Թրամփի մասին նույն կարծիքը հայտնել Է միայն 16 տոկոսը:
Ipsos-ի եւ Reuters-ի տվյալների համաձայն՝ այս տարվա նոյեմբերին նաշանակված ընտրություններում Քլինթոնի օգտին պատրաստ Է քվեարկել հարցվածների 42 տոկոսը: Թրամփին Սպիտակ տան ղեկավար Է ցանկանում տեսնել 38 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: большинство американцев считают, что победу в дебатах одержала Клинтон
Большинство американцев считают, что победу в прошедшем первом раунде президентских теледебатов одержала кандидат от Демократической партии Хиллари Клинтон. Таковы опубликованные в среду результаты опроса, проведенного международным социологическим центром Ipsos совместно с агентством Reuters.
Согласно их данным, 56% опрошенных присудили победу по итогам словесной дуэли Клинтон. При этом лишь 26% респондентов посчитали, что дебаты, состоявшиеся в минувший понедельник в штате Нью-Йорк, выиграл кандидат от республиканцев Дональд Трамп,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Около 34% участников опроса также заявили, что после дебатов изменили свое мнение о Клинтон в положительную сторону. У Трампа этот показатель составил 19%. Кроме того, 31% респондентов отметили, что уверенное выступление экс- госсекретаря на дебатах увеличит ее шансы в борьбе за Белый дом. Про Трампа такого же мнения придерживаются лишь 16%.
Согласно данным Reuters и Ipsos, за Клинтон на выборах в ноябре этого года готовы проголосовать 42% опрошенных. Трампа во главе Белого дома хотят видеть 38%. По результатам опроса, проведенного до дебатов, демократка также опережала республиканца на 4 процентных пункта.