ՊԵԿ աշխատակիցը պետությանը 60 մլն դրամի վնաս է հասցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունը պարզել է, որ անհատ ձեռնարկատեր Գոհար Վլասյանի կողմից կանխամտածված անվճարունակության հատկանիշներ ստեղծելու և հարկերից չարամտորեն խուսափելու արդյունքում, ըստ նախնական հաշվարկի, պետությանը պատճառվել է շուրջ 60 մլն դրամի վնաս: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205 և 193 հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կատարված նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ գործով մեղադրյալ Գոհար Վլասյանին են պատկանում նաև «Հագտրանս», «Գոհլիլ», «Խաչտրանս», «Վլասգոհ» ՍՊ ընկերությունները,  ինչպես նաև նրա հոր՝ Ռազմիկ Վլասյանի անվամբ հաշվառված Ա/Ձ-ն: Նշված բոլոր կազմակերպությունների և Ա/Ձ-ի միջոցով ծավալվել է ձեռնարկատիրական գործունեություն, մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրներից դեպի ՀՀ են ներմուծվել կամ բեռնափոխադրվել տարբեր ապրանքներ, իսկ հարկեր չեն վճարվել: 2016թ.-ի մայիսի 27-ին Գոհար Վլասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՊԵԿ աշխատակից Տիգրան Մխիթարյանը, պարբերաբար ուղղորդող տեղեկատվություն է տրամադրել Գոհար Վլասյանին՝ ելնելով իր պաշտոնական գործառույթներից և հարցաքննության արդյունքներից: Արտաշատի տարածքային հարկային տեսչության տեղեկատվության և վերլուծության բաժնի պետ Տ.Մխիթարյանը պարտավորվել է վճարման դիմաց կատարել Գ.Վլասյանին պատկանող կազմակերպությունների հաշվապահության վարումը: Տեղյակ լինելով, որ Գ.Վլասյանին փաստացի պատկանող կազմակերպությունների գործունեության վերաբերյալ որևէ հաշվետվություն չի ներկայացվել ՀՏ՝ նա ձեռնպահ է մնացել իր աշխատանքային պարտականությունները կատարելուց: Քրեական վարույթի մասին տեղեկանալուց հետո Տ.Մխիթարյանը հորդորել է Գ.Վլասյանին ներկայացնել իր կողմից կազմված հաշվետվությունները, որոնք չեն արտացոլում վճարման ենթակա հարկերի իրական պատկերը:
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել Տիգրան Մխիթարյանի աշխատասենյակում և բնակարանում, որի արդյունքում հայտնաբերվել են տարբեր տնտեսվարողների գործունեությանն առնչվող հաշվապահական փաստաթղթղեր, որոնց հաշվապահությունը նույնպես կատարվել է նրա կողմից:
Նկատի ունենալով, որ Տիգրան Մխիթարյանը պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
ՊԵԿ քննչական վարչության հատկապես կարևորագույն գործերով քննիչ Տիգրան Հարությունյանը նշում է, որ ԵԱՏՄ երկրներից ապրանքների ներմուծման դեպքում  օրինախախտումներ կատարելու միտում է նկատվում. «ՌԴ տարածքում կեղծվում են հաշիվ-ապրանքագրերը, այդ թվում՝ ապրանքի անվանումը և արժեքը, որպեսզի տվյալ տնտեսվարող սուբյեկտը Հայաստան ներմուծելուց հետո պակաս հարկային պարտավորություն ունենա»:  Սակայն Տ. Հարությունյանը վստահեցնում է, որ ՊԵԿ-ի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզվել են բոլոր հանգամանքները, ճշտվել ՌԴ-ում գործող կազմակերպությունների տվյալները: Տնտեսվարող սուբյեկտներին հորդորելով զերծ մնալ նման անօրինական գործողություններից՝ նա ընդգծում է, որ ԵԱՏՄ-ից ներկրվող բեռները գտնվում են ուժեղացված հսկողության տակ:

SRC official inflicts 60 million AMD damage to the state
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The Investigation Department of the State Revenue Committee (SRC)revealed that sole proprietor Gohar Vlasyan’s intentional creation of features of insolvency and tax evasion caused the state a damage of about 60 million drams, according to preliminary calculation. During preliminary examination conducted within the framework of a criminal case initiated under Articles 205 and 193 of Armenian Criminal Code, it was revealed that the accused also owned limited liability companies Hagtrans, Gohlil, Khachtrans, Vlasgoh, as well as a sole proprietorship by the name of her father Razmik Vlasyan. All the mentioned companies and the SP carried out entreprenural activity: particularly, various items were imported or transported to Armenia from EAEU countries and no taxes were paid. On May 27, 2016 Gohar Vlasyan was charged with an accusation under Article 193 of Armenian Criminal Code, “Armenpress” was informed from the press service of the SRC.
A preliminary investigation showed that SRC worker Tigran Mkhitaryan had been providing guiding information to Vlasyan using his official duties and based on questioning results. Head of Information and Analysis Division of Artashat Territorial Tax Inspectorate T. Mkhitaryan undertook against a money reward to do the accounting of the companies owned by Vlasyan. Being informed that Vlasyan hadn’t filed to the tax inspectorate the returns of the companies’ activity, he did not fulfill his duties. After hearing about the criminal proceeding, Mkhitaryan pledged Vlasyan to file the returns he compiled, which however didn’t reflect the actual image of taxes payable. Mkhitaryan’s office and apartment were searched and accounting documents related to various businesses’ activity were found: he conducted the accounting of other companies also.
Taking into account the fact that Tigran Mkhitaryan used his office against the interests of the service, a criminal case was initiated by the facts of part 1 of Article 308 of RA Criminal Code and was sent to Special Investigation Service of Armenia for preliminary investigation.
Inspector of Special Cases of SRC’s Inspection Department Tigran Harutyunyan points out that there is a trend of noncompliance with regulations in importing goods from EAEU countries: “Invoices are being forged on the territory of Russia - including the description and value of items - so that the given business has less tax liabilities after importing items to Armenia.” However, Harutyunyan assures that SRC detected all the facts and found out about the Russian companies. He calls for business entities to refrain from similar illicit activities and stresses that the goods being imported from EAEU countries are under tightened control.