Օլանդը կոչ է արել փակել Կալեում փախստականների ճամբարը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը անհրաժեշտ է համարել փակել Կալեում տեղակայված փախստականների ճամբարը եւ ուղարկել փախստականներին հատուկ կեցավայրեր: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը:
«Նմանատիպ ճամբար չպետք է լինի Ֆրանսիայում»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը Տուր քաղաք այցելության ժամանակ:
Նա հայտարարել է, որ Կալեում ապաստանած 9000 հոգին առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կարող են ապաստանել ժամանակավոր կացարաններում:
Նա նշել է, որ ժամանակավոր կացարաններից յուրաքանչյուրում կարող է տեղավորվել 40-50 փախստական` չորս ամսով, քանի դեռ Ֆրանսիայի իշխանություններն ուսումնասիրում են վերջիններիս գործերը:
Արեւմտյան լրատվամիջոցները նշել են, որ սեպտեմբերին Կալեի ճամբարում ապրող բնակիչների թիվը հասել էր 10 հազարի: Անցյալ տարվա ընթացքում նրանցից ժամանակավոր կացարաններ են տեղափոխվել 5000-ը:

Олланд призвал закрыть лагерь беженцев в Кале
Президент Франции Франсуа Олланд заявил в субботу о необходимости закрыть лагерь беженцев в Кале, а также отправить беженцев из лагеря в специальные центры содержания.
"(Подобного - ИФ) лагеря не должно быть во Франции", - сказал президент во время визита в город Тур.
Он добавил, что 9 тыс. человек, населяющих в настоящий момент лагерь в Кале, в ближайшие недели могут быть перемещены в центры временного размещения.
Олланд уточнил, что каждый из таких центров сможет вместить до 40-50 человек на срок в четыре месяца, пока французские власти изучают их дела.
Западные СМИ отмечают, что в сентябре число людей, находящихся в лагере в Кале, достигло рекордной отметки в 10 тыс. человек. При этом за истекший год из лагеря в центры содержания были переведены более 5 тыс. человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.