Նորանշանակ վարչապետը վճռական է տրամադրված ստվերի դեմ պայքարի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առանց ստվերի դեմ պայքարի հնարավոր չէ վերարտադրել Հայաստանի տնտեսությունը: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանի հարցին:
«Հայաստանի տնտեսությունն առանց ստվերի դեմ պայքարի վերարտադրվելու բանաձև չունի: Որքանով մեզ կհաջողվի արդյունավետ պայքարել ստվերի դեմ, կտեսնենք: Մենք փորձելու ենք անել դա և տրամադրված ենք վճռական, որովհետև այլ տարբերակ չկա: Մենք ամեն անգամ հարկերի բանաձևերը փոխելու ճանապարհով չենք կարող մեր տնտեսությունն առաջ տանել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Անդրադառնալով մենաշնորհների դեմ պայքարի վերաբերյալ պատգամավորի հարցին՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ մենաշնորհները միշտ չէ, որ վատ են: «Դա կախված է մենաշնորհի բնույթից՝ բնականոն է այն, թե՞ ոչ: Շուկան փոքր է, և արդյունավետ աշխատանքի դեպքում շուկայի խաղացողներից մեկը կարող է մոնոպոլ դիրք ստանալ, սակայն եթե նա դա անում է բնականոն, մրցունակ ճանապարհով, այլ ոչ թե ադմինիստրատիվ ռեսուրսի հաշվին, դա այլ հարց է»,- պարզաբանեց Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ նաև պատգամավորի այն դիտարկմանը, թե նոր հարկային օրենսգիրքը սահմանափակում է բիզնեսի հնարավորությունները: Նա նշեց, որ արդեն հասցրել է ծանոթանալ հարկային օրենսգրքին և դեռևս լուծում չունի: «Ծանոթացել եմ, դա շատ բարդ հարց է: Այս պահին լուծում չունեմ: Դրա մասին կխոսենք»,- եզրափակեց վարչապետը:

YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. It’s impossible to restore the Armenian economy without fighting the shadow economy, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan announced during Government - National Assembly question and answer session.
“The Armenian economy has no chances to be restored without fight against shadow economy. Time will show how effectively we will be able to do that. We will try to do that and are determined to do that since there is no alternative to that. We cannot develop our economy by making changes in the taxation procedure every time”, “Armnenpress” reports the PM saying.
Referring to the question about monopolies, the Prime Minister of Armenia stated that it is not always bad to have monopolies. “It depends on the nature of the monopoly, whether it is a natural monopoly or not. Our market is small and one of the actors in that market can acquire a monopolistic position in case of working effectively. But this is when one does this in a natural and competitive way, but not with the help of administrative levers”, Karen Karapetyan clarified.
The Armenia PM also referred to the remark that the new tax code limits business opportunities. Karapetyan mentioned that he has already studies the tax code and has no solution to it yet. “I have studies it and it is a very complicated issue. I have no solution to it at the moment. We will refer to it later”, the PM concluded.