Ուրուգվայում ԼՂ խնդրին նվիրված ֆորում կկազմակերպվի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակման 25-ամյակի առիթով սեպտեմբերի 2-ին Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում Արցախին նվիրված ֆորում կկազմակերպվի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով prensaarmenia.com.ar-ը, միջոցառումը կազմակերպվում է Ուրուգվայի հայ ազգային կոմիտեի կողմից: «Ուրուգվայում Լեռնային Ղարաբաղին նվիրված ֆորումը կմիավորի հասարակական ակտիվիստներին, ակադեմիականներին և օրենսդիրներին, ում նպատակն է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որը սպառնում է ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգությանը»,- նշված է կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Ակնկալվում է, որ ֆորումին ներկա կգտնվի նաև ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, ով ներկաների համար կընթերցի ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը:
Ֆորումին կմասնակցեն նաև Ուրուգվայի սենատորներ Ռաֆայել Միշելինին, Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն (վերջին երկուսն Արցախ այցելելու համար Ադրբեջանի սև ցուցակում են), պատգամավորներ Դանիել Ռադիոն, Սուսաննա Պերեյրան, Պաբլո Աբդալան, Բելելա Հերարան (Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար), ինչպես նաև պատմաբան Ժերարդո Կաետանոն և մարդու իրավունքների մասնագետ Օսկար Լոպես Գոլդարացենան:
«Հարավամերիկյան տարածաշրջանի կողմից սա մի ներդրում է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման փնտրտուքների հարցում»,- ասել է Ուրուգվայի հայ ազգային կոմիտեի նախագահ Ալֆոնսո Թաբաքյանը` հավելելով, որ Ուրուգվայի ժողովրդի ժողովրդավարական բնույթն է հենց հնարավորություն տալիս հասկանալու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պայքարն ու ճանաչելու վերջինիս ինքնիշխանությունը, ինչի վկայությունն է նաև 2015թ-ի հունվարի 4-ի Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որով կոչ է արվում միջազգայնորեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը:

В Уругвае состоится форум, посвященный проблеме НКР
К 25-летию провозглаашения НКР 2-го сентября в Монтевидео состоится форум, посвященный проблеме НКР.  Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт prensaarmenia.com.ar, мероприятие организовано Армянским национальным комитетом Уругвая. «Форум, который состоится в Уругвае, объединит общественных активистов, представителей акдемических и законодательных кругов, которые имеют целью способствовать мирному урегулированию карабахского конфликта, который угеожает безопасности всего региона Южного Кавказа»,- сказано в объявлении комитета.
Предполагается, что на форуме будет присутствовать постпред НКР в США Робефрт Аветисян, который зачитает обращение президента НКР Бако Саакяна.
В форуме примут участие сенаторы Рафаэль Мишелини, Рубен Мартинес Уэльмо, депутаты Даниэль Радио, Сусанна Перейра, Пабло Абдала, Белела Херрара, историк Жерардо Каэтано и эксперт по правам человека Оскар Лопес Гольдарацена.
«Со стороны южно-американского региона это будет большим вкладом в вопросе поисков решения пути мирного урегулирования карабахского конфликта»,- сказал председатель Армянского национального комитета Уругвая Альфонсо Табакян. С его слов, демократизм народа Уругвая позволяет понять борьбу народа НКР за свой суверенитет, чему свидетельством заявление МИД Уругвая от 4-го января 2015 года, в котором призывается признать право на самоопределение НКР на международном уровне.