Եվրոպան շահագրգռված է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների շուտափույթ չեղարկմամբ. Օլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան եւ ամբողջ Եվրոպան Ռուսաստանի հետ հավասարապես շահագրգռված են հնարավորինս շուտ դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից եւ նորմալացնել հարաբերությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 30-ին հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը՝ ելույթ ունենալով ֆրանսիացի դեսպանների՝ Փարիզում անցկացվող ամենամյա խորհրդակցության ժամանակ:
«Մենք բոլորս շահագրգռված ենք՝ որքան կարելի Է շուտ եւ լավագույն կերպով դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից»,-ասել Է նա:
Ինչպես ընդգծել Է Օլանդը, հարաբերությունների ներկայիս սառեցումից տուժում են երկու կողմերը: «Դա բարձր գին ունի եւ դժվարացնում Է երկխոսությունը»,-խոստովանել Է նախագահը:
Ֆրանսիան, նշել Է նա, միշտ հիշում Է Ռուսաստանի հետ  փոխհարաբերությունների հատուկ բնույթի մասին, ինչը պայմանավորված Է բազմադարյա պատմությամբ: «Այսօր գոյություն ունեն բազմաթիվ վկայություններ, որոնք հիմնավորում են, որ մենք կարող ենք դրանք պահպանել նաեւ այսօր: Ֆրանսիան, իր կողմից, հնարավոր ամեն ինչ անում Է, բայց նաեւ Ռուսաստանը պետք իր դերը խաղա, ինչպես Ուկրաինայում, այնպես Էլ Սիրիայում, այդ ճգնաժամերը կարգավորելու համար»,-հավելել Է Ֆրանսիայի ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Олланд: Европа заинтересована в скорейшем выходе из санкционного режима с Россией
Франция и вся Европа, равно как и Россия, заинтересованы в том, чтобы как можно скорее выйти из режима санкций и нормализовать отношения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник президент Франции Франсуа Олланд, выступая на ежегодном совещании французских послов в Париже.
"Мы все заинтересованы в том, чтобы как можно скорее и наилучшим образом выйти из режима санкций", - сказал он.
Как подчеркнул Олланд, от нынешнего охлаждения в отношениях страдают обе стороны. "Это имеет высокую цену и затрудняет диалог", - признал президент.
Франция, указал он, всегда помнит об особом характере взаимоотношений с Россией, который обусловлен многовековой историей. "Сегодня существует множество указаний, обосновывающих, что мы можем поддерживать их и сегодня. Франция, со своей стороны, делает все, что может, но и Россия должна сыграть свою роль - как на Украине, так и в Сирии, чтобы позволить урегулировать эти кризисы", - подытожил французский лидер.