Forbes-ը կազմել Է Ռուսաստանի ամենահարուստ ընտանիքների վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Forbes-ի ռուսական խմբագրությունը կազմել Է երկրի ամենահարուստ ընտանիքների վարկանիշը: Այն հանդեսի կայքում հրապարակվել Է օգոստոսի 25-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թոփ-թերթիկը գլխավորել Է ԲԻՆ խմբի հիմնադիր Միխայիլ Գուցերիեւի ընտանիքը: Նրա կարողությունը գնահատվում Է 9,8 մլրդ դոլար եւ մեկ տարում ավելացել Է գրեթե 2,5 անգամ: Նշվում Է, որ բիզնեսում բաժնեմասեր ունեն նրա կրտսեր եղբայրը՝ Սայիթ-Սալաման եւ զարմիկը՝ Միխայիլ Շիշխանովը:
Երկրորդ հորիզոնականը բաժին Է ընկել Արկադի Ռոտենբերգի՝ «Ստրոյգազմոնտաժ» ընկերության ղեկավարի ընտանիքին, որի կարողությունը կազմում Է 2,8 մլրդ դոլար: Նույնքան գումար Էլ հաջողվել Է վաստակել Ալեքսեյ եւ Դմիտրի Անանեւ եղբայրներին, որոնց, մասնավորապես, պատկանում են «Վոզրոժդենիե» բանկը եւ Պրոմսվյազբանկը:
Չորրորդ տեղում հայտնվել Է Նիկոլայ Շամալովի ընտանիքը՝ 2,4 մլրդ դոլար կարողությամբ: Rambler News Service-ը նշում Է, որ այս ընտանիքն առաջին անգամ Է տեղ գտել վարկանիշում: Առաջատարների հնգյակը եզրափակում են Ռադիկ եւ Այրատ Շայմիեւները՝ 1,7 մլրդ դոլար կարողությամբ:
Վեցերորդ հորիզոնականը բաժին Է հասել Սերգեյ եւ Նիկոլայ Սարկիսովներին (1,4 մլրդ դոլար), յոթերորդը Բաժաեւների ընտանիքին (1,25 մլրդ դոլար), ութերորդը՝ Ռահիմկուլովներին (1,2 մլրդ դոլար), իսկ իններորդը՝ Մահոմեդ եւ Զիաուդին Մահոմեդովներին  (1,15 մլրդ դոլար): Տասներորդ դիրքում Մուցոեւների ընտանիքն Է (950 մլն դոլար):
Մայիսին Forbes-ը կազմել Էր ռուս միլիարդատերերի ժառանգների վարկանիշը: Հանդեսի վարկածով՝ նրանցից ամենահարուստը «Լուկօյլ»-ի խոշորագույն բաժնետեր Վագիթ Ալեքպերովի որդին Է՝ Յուսուֆը (ծնված 1990 թվականին):

Forbes составил рейтинг богатейших семей России
Российская редакция Forbes составила рейтинг богатейших семей страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, он опубликован на сайте журнала в четверг, 25 августа.
Топ-лист возглавило семейство основателя группы БИН Михаила Гуцериева: его состояние оценивается в 9,8 миллиарда долларов и увеличилось за год практически в 2,5 раза. Отмечается, что доли в бизнесе есть у его младшего брата Саит-Салама и племянника Михаила Шишханова.
Вторая строчка досталась семье Аркадия Ротенберга, главы компании «Стройгазмонтаж», — состояние составляет 2,8 миллиарда долларов. Такую же сумму удалось заработать братьям Алексею и Дмитрию Ананьевым, которым, в частности, принадлежат банк «Возрождение» и Промсвязьбанк.
На четвертом месте оказалась семья Николая Шамалова с 2,4 миллиарда долларов. Rambler News Service отмечает, что она впервые попала в рейтинг. Пятерку лидеров замыкает семейство Радика и Айрата Шаймиевых с 1,7 миллиарда долларов.
Шестая строчка досталась братьям Сергею и Николаю Саркисовым (1,4 миллиарда долларов), седьмая — семье Бажаевых (1,25 миллиарда долларов), восьмая — Рахимкуловым (1,2 миллиарда долларов), а девятая — братьям Магомеду и Зияудину Магомедовым (1,15 миллиарда долларов). Десятую позицию заняла семья Муцоевых (950 миллионов долларов).
В мае Forbes составил рейтинг наследников российских миллиардеров. По версии журнала, богатейшим из них оказался сын крупнейшего акционера «Лукойла» Вагита Алекперова — Юсуф (1990 года рождения)