Կոնգրեսական Ռոյսը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Կալիֆորնիան ներկայացնող կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Հատկապես ուշադրություն է դարձվել անցած տարի ներկայացված Ռոյս-Էնգել (կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելը դեմոկրատ է Նյու Յորքից) առաջարկությունների կյանքի կոչման հնարավորություններին: Այս առաջարկությունները մասնավորապես առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծից դիպուկահարներին և ծանր զինտեխնիկան հետ քաշելուն, ԵԱՀԿ կողմից ղեկավարվող կրակի վերահսկման համակարգերի տեղադրմանը, ինչպես նաև հավելյալ ԵԱՀԿ դիտորդների տեղակայմանը: Այս առաջարկները ստացել են 90-ից ավելի կոնգրեսականների աջակցությունը: Առաջարկներով համապատասխան նամակներ ուղարկվել են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հաջորդ ամիս Վաշինգթոնում կայանալիք «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» համաժողովին առնչվող հարցեր, որին Էդ Ռոյսը ևս մասնակցելու է: Շեշտվում է, որ Ռոյսն այն կոնգրեսականներից էր, որ շարունակաբար բարձրաձայնել է Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների, այդ թվում հայերի, և նրանց մշակութային ժառանգության ոչնչացման հարցերը: Օբամայի վարչակազմը հանդես է եկել Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների նկատմամբ վերջին շրջանում կատարվող գործողությունների դատապարտմամբ և դրանք բնորոշել է որպես ցեղասպանություն:

Congressman Ed Royce holds meeting with Armenian community representatives of US
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The representatives of the Armenian National Committee of America (ANCA) held a meeting with the Chairman of the House Foreign Affairs Committee, Congressman Ed Royce on a wide variety of topics, including efforts to bring peace and freedom to the independent Republic of Nagorno Karabakh, “Armenpress” was informed by the ANCA.
The meeting with Chairman Royce focused on the pressing need to make sustained progress on the Royce-Engel initiative launched last year by the Chairman and the Ranking Democrat on the House Foreign Affairs Committee, Congressman Eliot Engel. The Royce-Engel initiative, which is strongly backed by the ANCA, includes three common-sense measures to secure the NKR’s peace. 1.) An agreement from all sides not to deploy snipers, heavy arms, or new weaponry along the line of contact. 2.) The placement of OSCE-monitored, advanced gunfire-locator systems and sound-ranging equipment to determine the source of attacks along the line of contact. 3.) The deployment of additional OSCE observers along the line of contact to better monitor cease-fire violations. Armenia and Nagorno Karabakh have long agreed to all three measures; Azerbaijan opposes their implementation. The Royce-Engel proposals, have received the support of over 90 U.S. Representatives through two Congressional letters sent to the Obama Administration in November of 2015 and March of 2016.
Next month, ANCA leaders will join Chairman Royce at the In Defense of Christians (IDC) national advocacy convention in Washington, DC. The IDC convention, which is being sponsored by the ANCA, is seeking to safeguard health and welfare of the remaining Christians in the Middle East. During the 114th Congress, Chairman Royce was a powerful force in advancing legislation that led the Obama Administration to label the crimes against humanity occurring today against Christians, including Armenians, and other minorities in the Middle East – as a genocide.