Կոնգրեսական Ռոյսը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Կալիֆորնիան ներկայացնող կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Հատկապես ուշադրություն է դարձվել անցած տարի ներկայացված Ռոյս-Էնգել (կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելը դեմոկրատ է Նյու Յորքից) առաջարկությունների կյանքի կոչման հնարավորություններին: Այս առաջարկությունները մասնավորապես առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծից դիպուկահարներին և ծանր զինտեխնիկան հետ քաշելուն, ԵԱՀԿ կողմից ղեկավարվող կրակի վերահսկման համակարգերի տեղադրմանը, ինչպես նաև հավելյալ ԵԱՀԿ դիտորդների տեղակայմանը: Այս առաջարկները ստացել են 90-ից ավելի կոնգրեսականների աջակցությունը: Առաջարկներով համապատասխան նամակներ ուղարկվել են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հաջորդ ամիս Վաշինգթոնում կայանալիք «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» համաժողովին առնչվող հարցեր, որին Էդ Ռոյսը ևս մասնակցելու է: Շեշտվում է, որ Ռոյսն այն կոնգրեսականներից էր, որ շարունակաբար բարձրաձայնել է Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների, այդ թվում հայերի, և նրանց մշակութային ժառանգության ոչնչացման հարցերը: Օբամայի վարչակազմը հանդես է եկել Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների նկատմամբ վերջին շրջանում կատարվող գործողությունների դատապարտմամբ և դրանք բնորոշել է որպես ցեղասպանություն:

Конгрессмен Ройс встретился с представителями армянской общины США
Представители комитета Айдата США встретились с председателем комиссии по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США, представителем от Калифорнии Эдом Ройсом. Как сообщили «Арменпресс» в комитете Айдата США, на встрече был обсужден ряд вопросов, в том числе, усилия, направленные на урегулирование карабахского конфликта.
Особое внимание было уделено возможностям осуществления предложения, внесенного Ройсом и Энгелем (демократом из Нью-Йорка), в котором, в частности, предлагается отвод снайперов и тяжелых вооружений от линии соприкосновения в НКР, установление систем регистрации огня, увеличение числа наблюдателей ОБСЕ. Эти предложения встретили одобрение более чем 90 конгрессменов, и соответствующие послания были адресованы администрации президента Обамы.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, ласающиеся предстоящей в будущем месяце в Вашингтоне конференции «В защиту христиан», в которой примет участие Ройс. Особо подчеркивается, что Эд Ройс – один из тех конгрессменов, которые постоянно поднимают вопросы христиан на Ближнем Востоке, в том числе, и армян. Администрация Обамы выступила с осуждением гонений христиан последнего времени на Ближнем Востоке, и назвала их геноцидом.