ԱՆ-ն առաջարկում է բացահայտել պետական գնումներին մասնակցող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերին
ԱՆ-ն առաջարկում է բացահայտել պետական գնումներին մասնակցող կազմակերպությունների
իրական սեփականատերերին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական գնումներին մասնակցող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերը պետք է բացահայտվեն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ եթե առկա են տվյալ կազմակերպության միայն իրավաբանական անձ հանդիսացող  իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տվյալներ, ապա միայն դրանք բավարար չեն իրական սեփականատերերի բացահայտման պահանջը կատարված համարելու համար:
«Պետք է հստակորեն հայտնի լինի այն ֆիզիկական անձը, որը կապված է կազմակերպության հետ: Ընդ որում՝ պետք է ներկայացվեն իրավական ուժ ունեցող փաստաթղթեր, որոնք կապացուցեն, որ իրենք են իրական սեփականատերերը»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ Արդարադատության նախարարությունն առաջարկում է մի կարգավորում, որը գնումների ողջ գործընթացը կդարձնի առավել թափանցիկ:
Նրա խոսքով՝ գնումների գործընթացում հաղթող ճանաչված կազմակերպության իրական սեփականատիրոջ կամ սեփականատերերի տվյալները տեղադրվելու են գրանցամատյանում, որը բաց  է լինելու հանրության համար: «Գրանցամատյանի ստեղծման պարագայում այդ անձինք կխուսափեն կեղծ տվյալներ ներկայացնելուց՝ վստահ լինելով, որ այդ մասին հանրությունն անմիջապես կիմանա: Նաև հստակ մեխանիզմներ կսահմանվեն, որոնք կեղծ տվյալներ ներկայացնողների համար քրեական պատասխանատվություն կնախատեսեն, ինչպես նաև կնքված գործարքը չեղյալ կհամարվի»,-նշեց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Օգոստոսի 18-ին, ՀՀ Կառավարության նիստում, Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը վարչապետի հանձնարարականով մանրամասներ ներկայացրեց Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստերում քննարկված բազմաթիվ հարցերի և տրված հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ:

Organizations’ real owners participating in state procurement must be revealed - Armenian Justice Minister
Organizations’ real owners participating in state procurement must be revealed - Armenian
Justice Minister
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. The organizations’ real owners participating in the state procurement must be revealed, Justice Minister of Armenia Arpine Hovhannisyan said in an interview with “Armenpress”.
She said if there is data on the organization’s only corporate real owners, only these are not sufficient to say that the requirement to reveal the real owners has been implemented.
“The individual, who is associated with the organization, must be clearly revealed. Moreover, legally binding documents must be submitted which will prove that they are the real owners”, the Justice Minister said adding that the Ministry of Justice proposes a regulation which will make the entire procurement process more transparent.
She said the data on the organization’s real owner or owners, who will win in the procurement process, will be placed in the database which will be open for the public. “In case of the creation of the database, those persons will avoid to submit false data being sure that the public will be immediately informed about it. Concrete mechanisms will be defined as well which will make the persons accountable for submitting false data, as well as the signed contracts will be cancelled”, Arpine Hovhannisyan said.
During the Government’s August 18 session Justice Minister Arpine Hovhannisyan presented details on the implementation of numerous issues and given instructions which were discussed during the Anti-Corruption Council sessions.