Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով դատավճիռը կհրապարակվի օգոստոսի 23-ին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի գործով վճիռը կհրապարակվի օգոստոսի 23-ին:
Դատախազ Գևորգ Գևորգյանը, ներկայացնելով մեղադրանքը, պահանջել էր ցմահ ազատազրկման դատապարտել Պերմյակովին՝ համադրելով Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ և 8-րդ կետերով (երկու կամ ավելի անձանց սպանությունը` առանձին դաժանությամբ, շահադիտական դրդումներով, պատվերով, ինչպես նաեւ զուգորդված՝ շորթմամբ, ավազակությամբ կամ բանդիտիզմով), 175 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով (ավազակային հարձակում, որը կատարվել է բնակարան, պահեստարան կամ շինություն ապօրինի մուտք գործելով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկաների գործադրմամբ) և 34-329 հոդվածի առաջին մասով (պետական սահմանի ապօրինի հատման փորձ) նախատեսված պատժաչափերը:
Հանրային պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանն օգոստոսի 19-ի նիստում հրապարակել է պաշտպանական ճառը, որում նշել էր, որ իր պաշտպանյալը չի հերքել հանցագործություն կատարելու փաստը: Պաշտպանը որպես մեղմացուցիչ հանգամանք նշել էր Պերմյակովի 20 տարեկան լինելու, ժամկետային ծառայության մեջ գտնվելու, նախկինում դատապարտված չլինելու հանգամանքները, ինչպես նաև այն փաստը, որ չնայած Պերմյակովը չի տառապում հոգեկան որևէ հիվանդությամբ, սակայն ինֆանտիլ անձ է:
Պաշտպանյալի խոսքից հետո դատարանը վերջին խոսքի իրավունք տվեց ամբաստանյալին« սակայն վերջինս հրաժարվեց դրանից:
Վալերի Պերմյակովին  մեղադրանք է առաջադրվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին (երկու և ավելի անձանց սպանությունը) կետով՝ երկու եւ ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար: Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը: Ռուսական կողմում հարուցված քրեական գործով Պերմյակովը դասալքության եւ զենքի ապօրինի կրման համար օգոստոսի 12-ին դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման:

Court to issue Permyakov verdict on August 23
GYUMRI, AUGUST 19, ARMENPRESS. The Gyumri Court will issue the verdict for Valery Permyakov – Russian soldier who murdered 7 members of the Avetisyan family – on August 23 at 12:00.
Attorney Eduard Aghajanyan published the defense speech during the previous trial, and Permyakov refused the chance of his last speech.
State prosecutor Gevorg Gevorgyan has demanded life imprisonment for Valery Permyakov.
ARMENPRESS correspondent reported from the courtroom the prosecutor demanded life imprisonment citing Article 104, paragraph 2, point 1,5,8 – murder of two or more persons with particular cruelty combined with extortion and banditry and Article 175, paragraph 2, point 3,4 – criminal assault by illegal entry to an apartment with the use of firearms and Article 34-329 point 1 – attempted illegal crossing of state border.
The attorney did not object two of the prosecutor’s charges (murder of two or more persons under especially violent circumstances, accompanied by extortion, banditry, and criminal assault with the use of firearms), noting that his defendant hasn’t denied committing the crime, however the attorney delivered a pretty long speech regarding the prosecutor’s charge on attempted illegal crossing of the border. The attorney presented several evidences, which suggest the criminal case hasn’t proved this action.
The attorney noted as mediating circumstance Permyakov’s young age, not having prior charges, as well as the fact that even though he has no mental illness, Permyakov is an infantile person.
On January 12, 2015, Russian soldier Valery Permyakov murdered 7 members of the Avetisyan family in Gyumri.