Զինված խմբին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև 17.00-ն. ԱԱԾ
Զինված խմբին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության հանձվելու համար ժամանակ
է տրվում մինչև 17.00-ն. ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նոր հաղորդագրություն է տարածել հուլիսի 17-ին Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի գրավումից հետո ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«2016թ. հուլիսի 29-ին, ժամը 21- 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքից, մասնավորպես, գնդի եռահարկ շենքի տանիքի պատուհաններից, ինչպես նաև գնդի հսկիչ անցագրային կետից զինված խմբի անդամները տարբեր զինատեսակներից պարբերաբար կրակ են արձակել Սարի թաղի տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների, նշված բնակավայրի տների, ինչպես նաև Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը վերահսկող իրավապահ մարմինների ծառայողների ուղղությամբ, իսկ Խորենացի փողոցի բեռնատար ավտոմեքենաներով պատնեշի վրա նետել են ձայնալուսային նռնակներ:
Բացի այդ, զինված խումբը գնդի տարածքում նռնակ է պայթեցրել, որից հետո փորձել է այրել իրենց կողմից գնդի հսկիչ անցագրային կետի մոտակայքում կայանած ավտոբուսը՝ դրա տակ այրվող առարկաներ նետելով:
Իրավապահների պատասխան համարժեք գործողություններով կրակի բոլոր օջախները լռեցվել են, իսկ զինված խմբի անդամների նախահարձակ բոլոր գործողությունները՝ խափանվել: Ըստ նախնական տվյալների՝ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ինչպես Սարի թաղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններ, այնպես էլ զինված խմբի անդամներ:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի կողմից շարունակական ահաբեկչական գործողություններով իրավիճակի կտրուկ սրումը, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, ինչպես նաև արգելափակված գոտուց դուրս գտնվող անձանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ արձակված կրակահերթերն այլևս չեն կարող որևէ կերպ հանդուրժվել:
Հայտնում ենք, որ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված և առկա պայմաններով արդարացված ուժի գործադրումը բացարձակապես անհրաժեշտ է քաղաքացիներին՝ նրանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր հաձակումից պաշտպանելու, իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքին և առողջությանը սպառնացող զինված հարձակումը հետ մղելու, նրանց զենքին տիրանալու փորձերը կանխելու, պատանդներին ու զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտներն ազատելու, ինչպես նաև զինված խմբի դիմադրությունը ճնշելու համար:
Ուստի զինված խմբի անդամներին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության իշխանություններին հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ն: Հակառակ դեպքում իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները լիազորված են առանց նախազգուշացման կրակ բացել և վնասազերծել ՊՊԾ գնդի տարածքում կամ դրանից դուրս գտնվող ցանկացած զինված անձի:
Զգուշացնում ենք նաև, որ առանց թույլտվության արգելափակված գոտի մուտք գործելու յուրաքանչյուր փորձ գնահատվել և գնահատվելու է որպես ահաբեկչության հանցակցություն, այն կատարած բոլոր անձինք, անկախ իրենց կարգավիճակից, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության, իսկ ոստիկանական արգելապատնեշները բռնությամբ ճեղքելու բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների օգտագործմամբ:

National Security Service – Gunmen have until 17:00 to lay down weapons and surrender without resistance, otherwise SWAT teams are authorized to engage
National Security Service – Gunmen have until 17:00 to lay down weapons and surrender
without resistance, otherwise SWAT teams are authorized to engage
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The National Security Service of Armenia has issued a new announcement regarding the situation over the police precinct which was seized on July 17.
“On July 29, in the period between 21:00 and 23:00, the gunmen have periodically opened fire from various types of weapons from the police precinct, in particular from the windows of the 3-storey building, at on-duty police officers in Sari Tagh area, at buildings of the area, as well as at law enforcement officers who were monitoring the blocked part of Khorenatsi Street, and have thrown stun grenades at the barrier in Khorenatsi Street.
In addition, the gunmen have set off a grenade in the precinct’s area, followed by an attempt to torch the bus which was parked near the checkpoint which is under their control by throwing burning objects underneath it.
Law enforcement agencies responded and suppressed the gunfire, and all aggressive actions of the gunmen were thwarted. According to preliminary data, both on-duty police officers in Sari Tagh and several gunmen received gunshot wounds in the exchange of gunfire.
In this situation, the National Security Service announces that the escalation of the situation by continuous terrorist actions of the gunmen, gunfire at law enforcement officers, as well as at people located outside the blocked area, including civilians, can no longer in any way be tolerated.
We inform that after the July 29 evening events, all reasonable opportunities of a peaceful resolution with the terrorists have expired. In the current conditions, the enforcement of justifiable force under legislation of Armenia is exclusively necessary for the protection of citizens, protection of their lives and safety from dangerous attacks, for pushing back the armed assault endangering the lives and safety of law enforcement officers, thwarting the attempts of taking control of their weapons, freeing hostages and captured state structures, as well as suppressing the resistance of the gunmen.
Therefore, the gunmen have time until 17:00 today to lay down their weapons and surrender to authorities without resistance. Otherwise the Special Forces of law enforcement agencies are authorized to engage without warning and neutralize any gunmen inside or outside the police precinct area.
We also warn that any attempt of unauthorized entry to the blocked area will continue being viewed as complicity of terrorism, every attempted person, regardless of status, will be subject of criminal responsibility, and attempt to breach the police line will be thwarted by all lawful means.