ԱԱԾ-ն հայտնաբերել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող նոր անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում օրենքով սահմանված կարգով իրականացված դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հայտնաբերվել են զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող նոր անձինք:
«Մասնավորապես, պարզվել է, որ ներկայումս կալանավորված Մ.Մ.-ն, կապի մեջ գտնվելով զինված խմբի անդամներ Արմեն Լամբարյանի և Մարտին Հակոբյանի հետ, 2016թ. հուլիսի 24-ին պլանավորել է Խորենացի փողոցում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջոցով հավաքի մասնակիցներին դրդել ճեղքելու արգելապատնեշները, միանալու հանցավոր խմբին և վերցնելու նրանց կողմից հափշտակված հրազենը: Ընդ որում, հաշվարկվել է, որ այդ ընթացքում քաղաքացիների մեջ կարող են և պետք է լինեն մեծաթիվ զոհեր:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս հորդորում է քաղաքացիներին հանուն այլոց հանցավոր նպատակների չենթարկվել առանձին անձանց սադրանքներին, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների իրականացմանը և չվտանգել սեփական կյանքն ու առողջությունը: Հիշեցնում և նախազգուցնում ենք, որ հատուկ միջոցառումների անցկացման նպատակով արգելափակված տարածք առանց թույլտվության մտնելու ցանկացած փորձ կանխվելու է օրենքով թույլատրելի և հասանելի բոլոր միջոցներով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշված է ԱԱԾ հայտարարության մեջ:

СНБ Армении выявила новых лиц, оказывающих преступное содействие вооруженной группе
В рамках уголовного дела по захвату вооруженной группой здания полка патрульно-постовой службы полиции Армении, сотрудники Службы национальной безопасности в результате разработки и реализации полученных в ходе оперативно-следственных мероприятий данных выявили новых лиц, оказывавших преступное содействие вооруженной группе.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении СНБ Армении говорится:
«В частности, было выяснено, что арестованный в настоящее время М.М., находясь в связи с членами вооруженной группировки Арменом Ламбаряном и Мартином Акопяном, 24 июля 2016 года запланировал побудить демонстрантов на улице Хоренаци прорвать полицейское оцепление с применением насилия, присоединиться к вооруженной группе и завладеть захваченной группой оружием. Причем, было запланировано, что в ходе этих действий среди граждан должны были быть многочисленные жертвы.
Учитывая вышесказанное, СНБ Армении еще раз призывает граждан ради преступных целей других лиц не поддаваться на провокации, не препятствовать действиям правоохранителей и не ставить под угрозу собственную жизнь и здоровье.
Напоминаем и предупреждаем, что любая попытка проникновения на закрытую для проведения спецопераций территорию будет пресечена всеми доступными законом методами».