ԱԱԾ-ն հայտնաբերել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող նոր անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում օրենքով սահմանված կարգով իրականացված դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հայտնաբերվել են զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող նոր անձինք:
«Մասնավորապես, պարզվել է, որ ներկայումս կալանավորված Մ.Մ.-ն, կապի մեջ գտնվելով զինված խմբի անդամներ Արմեն Լամբարյանի և Մարտին Հակոբյանի հետ, 2016թ. հուլիսի 24-ին պլանավորել է Խորենացի փողոցում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջոցով հավաքի մասնակիցներին դրդել ճեղքելու արգելապատնեշները, միանալու հանցավոր խմբին և վերցնելու նրանց կողմից հափշտակված հրազենը: Ընդ որում, հաշվարկվել է, որ այդ ընթացքում քաղաքացիների մեջ կարող են և պետք է լինեն մեծաթիվ զոհեր:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս հորդորում է քաղաքացիներին հանուն այլոց հանցավոր նպատակների չենթարկվել առանձին անձանց սադրանքներին, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների իրականացմանը և չվտանգել սեփական կյանքն ու առողջությունը: Հիշեցնում և նախազգուցնում ենք, որ հատուկ միջոցառումների անցկացման նպատակով արգելափակված տարածք առանց թույլտվության մտնելու ցանկացած փորձ կանխվելու է օրենքով թույլատրելի և հասանելի բոլոր միջոցներով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշված է ԱԱԾ հայտարարության մեջ:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The National Security Service has apprehended persons criminally assisting the gunmen who have taken control of the Police precinct in Yerevan.
“In particular it was revealed that M.M – who is currently under arrest – has been in contact with gunmen Armen Lambaryan and Martin Hakobyan, and has planned to induce the rally participants by violence against on-duty police officers on July 24 in Khorenatsi Street to break through the barricades and join the gunmen and get armed. Moreover, he has calculated that multiple civilian casualties could have happened and must have happened during the process.
Taking into consideration the abovementioned, the NSS once again urges citizens not to comply to provocations of individuals for the criminal goals of others, not to obstruct law enforcement agencies from their duties and not to endangered their own lives and safety.
We remind and warn that any unauthorized attempt to enter the blocked area will be prevented by all lawful means”, the NSS statement reads.