Հայաստանն ու Ուզբեկստանն անցնում են առանց վիզայի ռեժիմի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիները կկարողանան 180 օրվա ընթացքում միմյանց տարածքում 90 օր մնալ առանց վիզայի: ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն տվեց միջկառավարական համաձայնագրի նախագծին, որը ներկայացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Ուզբեկստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
«Համաձայնագրի նպատակն է կանոնակարգել երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը: Այն սահմանում է, որ երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը:
Հաշվի առնելով, որ Ուզբեկստանը հանդես է եկել նշված ոլորտում երկկողմ համաձայնագիր կնքելու առաջարկությամբ, ինչպես նաև ԱՊՀ-ում Ուզբեկստանի կողմից որդեգրած քաղաքականությունը, ՀՀ ԱԳ նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում համաձայնագրի ստորագրումը:

Армения и Узбекистан переходят к безвизовому режиму
Армения и Узбекистан переходят к безвизовому режиму. Граждане Армении и Узбекистана смогут находиться на территории другого государства в течение  90 дней каждые 180 дней в безвизовом режиме. Соглашение об этом, проект которого на заседании правительства представил министр ИД Армении Эдвард Налбандян, было одобрено правительством Армении. По словам министра ИД Армении Эдварда Налбандяна, безвизовый режим будет способствовать стимуляции отношений между странами, укреплению торгово-экономических связей и пр.
Как передает «Арменпресс», с учетом того, что с предложением о подобном соглашении выстуил Узбекистан, а также политику, проводимую Узбекистаном в рамках СНГ, МИД Армении считает подписание такого соглашения целесообразным.