Զինված խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ. ԱԱԾ. ՁԱՅՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հուլիսի 27-ին տարածված հայտարարությամբ կրկին զինված խմբի անդամներից պահանջում է անհապաղ վերացնել վիրավորներին որակյալ բուժօգնություն տրամադրելու բոլոր խոչընդոտները, անմիջապես ազատ արձակել բոլոր պատանդներին, վայր դնել զենքը և հանձվել իշխանություններին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, հայտարարության մեջ նշվում է.
«ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հուլիսի 26-ին թե բանավոր և թե գրավոր ձևով բազմիցս պաշտոնապես նախազգուշացրել էր ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը բռնազավթած խմբին անհապաղ դադարեցնել շարունակվող հանցավոր գործողությունները, մասնավորապես՝ չկրակել, ինչպես նաև զինված դուրս չգալ ՊՊԾ գնդի տարածքից: Միաժամանակ խմբին նախազգուշացվել էր, որ այս պահանջները չկատարելու դեպքում նրանց նկատմամբ, որպես ծայրահեղ միջոց, կիրառվելու է հրազեն:
Այդուհանդերձ, խմբի որոշ անդամներ անտեսել են նշված պահանջը և, առանց հանձնվելու մտադրության կամ այլ հիմնավոր անհրաժեշտության, զինված դուրս են եկել ՊՊԾ գնդի տարածքից, ինչին ի պատասխան նրանց վնասազերծելու նպատակով ձեռնարկվել են իրավիճակից թելադրվող գործողություններ: Սկսված հատուկ միջոցառման ընթացքում խմբի որոշ անդամներ իրավապահների ուղղությամբ արձակել են ինտենսիվ և համատարած կրակահերթեր, ինչի հետևանքով վիրավորվել է իրավապահ մարմնի ծառայող: Ձեռնարկված համարաժեք գործողությունների արդյունքում վնասազերծվել է խմբի չորս անդամ, որոնցից երկուսը վիրավորվել են, իսկ մյուս երկուսը՝ ստիպված են եղել հանձնվել:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է նաև, որ ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական եղանակով ձեռք են բերվել հավաստի տվյալներ (այդ թվում՝ օրենքով սահմանված կարգով ստացված ձայնագրություններ), ըստ որոնց՝ հուլիսի 17-ից ի վեր խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ: Ընդ որում, այդ անձինք մտավախություն են հայտնել, որ հանձվելու փորձի դեպքում կարող են խմբի այլ անդամների կողմից ենթարկվել հաշվեհարդարի: Ավելին, հուլիսի 27-ի առավոտյան խմբի որոշ անդամներ, չարաշահելով վիրավորներին բժշկական օգնություն ցույց տալու պետության պատրաստակամությունը, պատանդ են վերցրել չորս բուժաշխատողի:
ԱԱԾ-ն փաստում է, որ խմբի առավել ակտիվ անդամների ընդգծված ահաբեկչական գործողությունները ներկա պահին սպառնում են ոչ միայն պատանդների, այլև խմբի մյուս անդամների, հատկապես, վիրավորների կյանքին: Ստեղծված նոր իրավիճակում առկա է նշված անձանց կյանքը պաշտպանելու բացարձակ անհրաժեշտություն, ինչը ստիպում է իրավապահ մարմիններին դիմել ահաբեկչական գործողությունները կանխող և խափանող անհրաժեշտ և համաչափ միջոցների:

National Security Service – Gunmen hold several of their own against their will at police precinct
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The National Security Service of Armenia issued an announcement once again demanding the gunmen to immediately remove all obstacles for providing proper medical assistance to the wounded persons, immediately release all hostages, lay down the weapons and surrender to authorities.
The NSS announcement reads:
“On July 26 the National Security Service had officially warned the gunmen -who have seized the Police precinct -multiple times both verbally and written to immediately stop the continuing criminal actions, in particularly not to open fire, as well as leave the precinct. Simultaneously the gunmen were warned that in case of failing to meet the demands, as a last resort firearms will be used against them.
Nevertheless, several gunmen have ignored the abovementioned demands and without the intention to surrender or other grounded necessity, have exited the precinct with weapons, as a response situational actions were taken to neutralize them. During the special operation, several gunmen opened heavy gunfire at law enforcement officers, as a result wounding an officer. As a result of appropriate operations four gunmen have been neutralized, two of whom were wounded, while the other two were forced to surrender.
The NSS reports that within the framework of the criminal case in regard to the Police precinct ambush, credible information has been acquired through special operative-investigative and judicial measures (including a legally obtained recording), according to which several members of the armed group are being held in the precinct since July 17 against their will.
Moreover, these people have expressed worries that in an attempt to surrender other members of the armed group might retaliate.
Moreover, in the morning of July 27, several gunmen have taken four paramedics hostage by taking advantage of the state’s willingness to deliver medical assistance to the wounded gunmen.
The NSS states the terrorist actions of the more active members of the armed group are currently threatening not only the hostages, but also the other members of the armed group, especially the lives of the wounded ones.
In this new situation an absolute necessity of protecting the lives of the abovementioned persons is present, which requires law enforcement agencies to take necessary and adequate measures for preventing and deterring terrorist actions.