Բրիտանական հանրաքվեն «արմատական բեկում» Է նշանակում Եվրոպայի համար. Մերկել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել Է, որ Մեծ Բրիտանիայում հանրաքվեի ելքը մեծ ափսոսանք Է առաջացնում, եւ հունիսի 28-ին Բունդեսթագի անդամները կտեղեկացվեն այդ որոշման կապակցությամբ ԳՖՀ-ի նախարարների կաբինետի դիրքորոշման մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք մեծ ափսոսանքով պետք Է ի գիտություն ընդունենք Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների մեծամասնության որոշումը, որոնք ցանկանում են վերջ դնել ԵՄ-ին Միացյալ Թագավորության անդամակցությանը»,-ասել Է նա: «Ես Բունդեսթագի անդամներին, որոնք հունիսի 28-ին հավաքվելու են արտահերթ նիստի, կտեղեկացնեմ այդ հարցի շուրջ ԳՖՀ-ի կառավարության դիրքորոշման մասին»,-հայտնել Է Մերկելը:
Կանցլերի խոսքով՝ հանրաքվեի ելքը «արմատական բեկում Է նշանակում Եվրոպայի, եվրոպական միավորման գործընթացի համար»:
«Հանրակցությունից ԵՄ-ի անդամներից մեկի դուրս գալու համար եվրոպական համաձայնագրերը հստակ ընթացակարգ են նախատեսում, այն ենթադրում Է բազմամյա բանակցություններ, որոնց արդյունքում համաձայնություն ձեռք կբերվի Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մանրամասների շուրջ»,-նշել Է Մերկելը:
Նա ճշտել Է, որ բանակցությունների ընթացքում Մեծ Բրիտանիան կմնա ԵՄ-ի կազմում: «Բոլոր իրավունքներն ու պարտականությունները անհրաժեշտ Է պահպանել մինչեւ հանրակցությունից երկրի լիակատար դուրս գալը: Դա հավասարապես վերաբերում Է երկու կողմերին: Մեր նպատակը պետք Է լինի Մեծ Բրիտանիայի հետ ԵՄ-ի սերտ եւ գործընկերության վրա հիմնված հարաբերությունների կառուցումը»,-հայտարարել Է Մերկելը:
Կանցլերը հայտնել Է, որ Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին եւ Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիին հրավիրել Է Բեռլին, որպեսզի քննարկեն հանրաքվեի արդյունքների շուրջ ստեղծված իրադրությունը: Հանդիպումը կկայանա հունիսի 27-ին:
«Գերմանիան հատուկ հետաքրքրություն ունի եւ առանձնակի պատասխանատվություն Է կրում այն բանի համար, որ եվրոպական միասնությունը կայանա: Դրա համար Էլ ես Դոնալդ Տուսկին, Ֆրանսուա Օլանդին եւ Մատեո Ռենցիին բանակցելու եմ հրավիրել Բեռլին»,-ասել Է Մերկելը:
«Եվրամիությունը բավականաչափ ուժեղ Է, որպեսզի ճիշտ պատասխաններ գտնի այսօր ստեղծված իրադրության համար»,-հավելել Է Գերմանիայի կանցլերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Исход референдума означает "коренной перелом для Европы. Меркель
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что исход референдума в Великобритании вызывает большое сожаление, и 28 июня члены бундестага будут проинформированы о позиции кабмина ФРГ в связи с этим решением.
"С большим сожалением мы должны принять к сведению решение большинства британских граждан, которые хотят положить конец членству Великобритании в ЕС", - сказала она. "Я проинформирую членов бундестага, которые соберутся во вторник на чрезвычайное заседание, о позиции правительства ФРГ по этому вопросу", - сообщила Меркель.
По словам канцлера, исход референдума означает "коренной перелом для Европы, для процесса европейского объединения".
"Для выхода одного из членов ЕС из сообщества европейские соглашения предусматривают четкую процедуру, она означает многолетние переговоры, по итогам которых будет достигнуто соглашение о деталях выхода Великобритании", - отметила Меркель,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Она уточнила, что во время переговоров Великобритания будет оставаться в ЕС. "Все права и обязанности необходимо соблюдать до полного выхода страны из сообщества. Это касается обеих сторон в равной степени. Нашей целью должно быть выстраивание тесных и основанных на партнерстве будущих отношений ЕС с Великобританией", - заявила Меркель.
Канцлер сообщила, что пригласила председателя Евросовета Дональда Туска, президента Франции Франсуа Олланда и премьер-министра Италии Маттео Ренци в Берлин, чтобы обсудить ситуацию вокруг итогов референдума. Встреча состоится 27 июня.
"Германия испытывает особый интерес и несет особую ответственность за то, чтобы европейское единство состоялось. Поэтому я пригласила Дональда Туска, Франсуа Олланда и Маттео Ренци в Берлин на переговоры", - сказала Меркель.
"Европейский союз достаточно силен, чтобы найти правильные ответы на создавшуюся сегодня ситуацию", - подытожила она.