Լրատվամիջոցները հայտնում են «Իսլամական պետության» պարագլուխ ալ Բաղդադիի սպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտյան լրատվամիջոցները հայտնում են, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին սպանվել Է ԱՄՆ-ի գլխավորած հակաահաբեկչական կոալիցիայի ավիահարվածների հետեւանքով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս տեղեկությունը տարածել է նաեւ բրիտանական Mirror թերթը:
Հրատարակության տվյալներով՝ ալ Բաղդադին սպանվել Է հունիսի 10-ին Ռաքային հասցված ավիահարվածի հետեւանքով: Դրա հետ մեկտեղ հրատարակությունը նշում Է, թե այլ աղբյուրներ հայտնում են, որ ԻՊ-ի պարագլուխն սպանվել Է իրաքյան Մոսուլում:
Հունիսի 10-ին «Աս Սումարիա» իրաքյան հեռուստաալիքը հայտնել Է, որ Իրաքի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի շրջանում ավիահարվածների հետեւանքով վիրավորվել են ալ Բաղդադին եւ նրա շրջապատից մի քանի մարդ: ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիան չի կարողացել հաստատել այդ տեղեկատվությունը:
ԶԼՄ-ները ալ Բաղդադիին համարում են «Ուսամա բեն Լադենի իսկական ժառանգորդը», նա հայտնի Է իր արմատականությամբ եւ դաժանությամբ: Նրա ղեկավարած խմբավորման ահաբեկչական գործունեության հետեւանքով Իրաքում զոհվել են մի քանի հազար խաղաղ բնակիչներ: Միայն 2014 թվականի հունիսի 10-ից զոհվել Է ավելի քան 1200 մարդ:

СМИ: главарь "Исламского государства" убит
Главарь террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) Абу Бакр аль-Багдади был убит в результате авиаударов возглавляемой США антитеррористической коалиции. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила британская газета Mirror.
По данным издания, аль-Багдади был убит в результате авиаудара по Ракке 10 июня. При этом издание отмечает, что другие источники сообщают, что главарь ИГ был убит в иракском Мосуле.
10 июня иракский телеканал "Ас-Сумария" сообщил, что в результате авиаударов в районе границы между Ираком и Турцией аль-Багдади и несколько человек из его окружения получили ранения. Международная коалиция во главе с США не смогла подтвердить эту информацию.
СМИ называют аль-Багдади "истинным наследником Усамы бен Ладена", он известен своим радикализмом и жестокостью. В результате террористической деятельности руководимой им группировки в Ираке погибли несколько тысяч мирных жителей. Только с 10 июня 2014 года уже погибли более 1200 человек.