Արցախն արձագանքում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախն արձագանքում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանն այն մասին, որ եկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցությանն այլընտրանք չկա:
«Լիարժեք ձևաչափի վերականգնման համար ահագին ժամանակ է պետք, բայց դա այլընտրանք չունի, մանավանդ այս 4 օրվա պատերազմից հետո: Ադրբեջանը պատերազմում էր մեր դեմ, և ամբողջ աշխարհը գիտի այդ մասին: Բայց Ադրբեջանը չի ուզում մեզ հետ բանակցել, սա տրամաբանակա՞ն մոտեցում է, իհարկե, ոչ: Հասկանում ենք, որ բարդություններ կան, բայց միևնույն է, մենք աշխատելու ենք բանակցային լիարժեք ձևաչափը վերականգնելու ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը: Նրա խոսքով, եթե հանդիպան ընթացքում խաղաղության հաստատմանն ուղղված որոշումներ լինեն, ապա սպասվող հանդիպումն արդարացված կլինի: Ըստ նրա` ցույց կտա ժամանակը:
«Կարծում եմ, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի կարգավորմանը միջազգային հանրությունը պետք է լիարժեք մասնակցություն ունենա: Խոսքն այն մասին չէ, որ բանակցային գործընթացի փոփոխություն տեղի ունենա, խոսքն այլ մոտեցման մասին է: Օրինակ՝ անթույլատրելի է, երբ Եվրոպական առաջին խաղերը, ՄԱԿ-ի ֆորումը, Ֆորմուլա 1-ը ու նման կարգի այլ միջոցառումներն անցկացվում են Բաքվում: Սա պարզապես անբարոյական է, որովհետև ագրեսորը դրանից թև է առնում: Հետևաբար, միջազգային հանրությունը պետք է զգույշ մոտեցում ցուցաբերի» ,-ավելացրեց Դավիթ Բաբայանը: Ըստ նրա` առավել ևս անթույլատրելի է, երբ ժողովրդավարական քաղաքակիրթ երկրների ներկայացուցիչներն այնպիսի հայտարարություններ են անում այնտեղ, որ երևի դասական ֆեոդալական համակարգերում նման պնակալիզություն չի եղել,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:-Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լակմուսային մի թուղթ է` ուղղված միջազգային հանրությանն` իր սեփական արատները վերացնելու համար: Պետք է այս հանգամանքն օգտագործի առաջին հերթին ժողովրդավարական քաղաքակիրթ հանրությունը: Եթե դա չարվի, ապա համաշխարհային հանրության մեջ` քաղաքակիրթ ժողովրդավարկան պետությունների արժեքների շերտում, իրավիճակը լինելու է շատ բարդ»:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh responds to the OSCE Minsk Group announcement, which stated it is time for the Presidents of Armenia and Azerbaijan to meet.
David Babayan, spokesman of the Nagorno Karabakhi President, says there is no alternative to the participation of Nagorno Karabakh in the negotiations.
“A lot of time is needed to restore the full format, but it has no alternative, especially after this four-day war. Azerbaijan started a war against us, and the whole world knows this. But Azerbaijan does not want to negotiate with us. Is this a reasonable approach? Of course not. We understand there are difficulties, but anyway we will work towards fully restoring the negotiations format”, Babayan said. According to him, if decisions towards establishing peace are made during the meeting, then the forthcoming meeting would be justified. He says time will show.
“I think the international community must fully participate in the settlement process of the Azerbaijani-Nagorno Karabakhi conflict. It is not about changing the negotiations process, it’s about another attitude. For example, it is unacceptable when the First European Games, the UN forum, Formula 1 and similar events are held in Baku. This is simply immoral, because the aggressor get’s encouraged by this. Therefore, the international community must display a cautious attitude”, Babayan added.
According to him, it is even more unacceptable, when representatives of civilized democratic countries make announcements with the kind of “sucking up” which were maybe even not being done during classic feudal systems”, Babayan added.
The Azerbaijani-Nagorno Karabakhi conflict is a litmus paper, addressed to the international community for eliminating its own defects. This fact should be used first and foremost the democratic civilized community. If not, the situation will be very difficult in the international community – in the layers of values of civilized democratic states.