Արցախն արձագանքում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախն արձագանքում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանն այն մասին, որ եկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցությանն այլընտրանք չկա:
«Լիարժեք ձևաչափի վերականգնման համար ահագին ժամանակ է պետք, բայց դա այլընտրանք չունի, մանավանդ այս 4 օրվա պատերազմից հետո: Ադրբեջանը պատերազմում էր մեր դեմ, և ամբողջ աշխարհը գիտի այդ մասին: Բայց Ադրբեջանը չի ուզում մեզ հետ բանակցել, սա տրամաբանակա՞ն մոտեցում է, իհարկե, ոչ: Հասկանում ենք, որ բարդություններ կան, բայց միևնույն է, մենք աշխատելու ենք բանակցային լիարժեք ձևաչափը վերականգնելու ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը: Նրա խոսքով, եթե հանդիպան ընթացքում խաղաղության հաստատմանն ուղղված որոշումներ լինեն, ապա սպասվող հանդիպումն արդարացված կլինի: Ըստ նրա` ցույց կտա ժամանակը:
«Կարծում եմ, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի կարգավորմանը միջազգային հանրությունը պետք է լիարժեք մասնակցություն ունենա: Խոսքն այն մասին չէ, որ բանակցային գործընթացի փոփոխություն տեղի ունենա, խոսքն այլ մոտեցման մասին է: Օրինակ՝ անթույլատրելի է, երբ Եվրոպական առաջին խաղերը, ՄԱԿ-ի ֆորումը, Ֆորմուլա 1-ը ու նման կարգի այլ միջոցառումներն անցկացվում են Բաքվում: Սա պարզապես անբարոյական է, որովհետև ագրեսորը դրանից թև է առնում: Հետևաբար, միջազգային հանրությունը պետք է զգույշ մոտեցում ցուցաբերի» ,-ավելացրեց Դավիթ Բաբայանը: Ըստ նրա` առավել ևս անթույլատրելի է, երբ ժողովրդավարական քաղաքակիրթ երկրների ներկայացուցիչներն այնպիսի հայտարարություններ են անում այնտեղ, որ երևի դասական ֆեոդալական համակարգերում նման պնակալիզություն չի եղել,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:-Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լակմուսային մի թուղթ է` ուղղված միջազգային հանրությանն` իր սեփական արատները վերացնելու համար: Պետք է այս հանգամանքն օգտագործի առաջին հերթին ժողովրդավարական քաղաքակիրթ հանրությունը: Եթե դա չարվի, ապա համաշխարհային հանրության մեջ` քաղաքակիրթ ժողովրդավարկան պետությունների արժեքների շերտում, իրավիճակը լինելու է շատ բարդ»:

Отклик Арцаха на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Арцах откликнулся на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ о том, что пришло время для встречи президентов Армении и Азербайджана. В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что альтернативы переговорному процессу с участием Арцаха нет.
«Для восстановления полноценного формата нужно много времени, однако альтернативы этому нет, особенно, после этой 4-дневной войны. Азербайджан воевал против нас, об этом знает весь мир. Однако Азербайджан не хочет вести с нами переговоры, разве это логичный подход? Конечно, нет.
Мы понимаем, что есть сложности, однако мы, все равно, будем работать над восстановлением полноценного формата переговоров»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян. По его словам, если в ходе ожидаемой встречи будут приняты решения в направлении установления мира, то встреча будет оправданной. По его словам, время покажет.
«Думаю, что в процессе урегулирования карабахского конфликта должно быть обеспечено полноценное участие международного сообщества. Речь идет не об изменении формата переговоров, а о подходах. Например, недопустимо, когда мероприятия масштаба 1-й всеевропейских игр, форума ООН, Формулы-1, проходят в Баку. Это попросту аморально, агрессор от этого лишь воодушевляется. Следовательно, международное сообщество должно проявить осторожный подход»,- сказал Давид Бабаян. По его словам, тем более недопустимо, когда представители цивилизованных стран делают при этом заявления, каких, по степени люзоблюдства, не звучало и при феодализме. «Карабахский конфликт является лакмусом для международного сообщества для устранения его собственных недостатков. Этим обстоятельством, в первую очередь, должно воспользоваться цивилизованное демократическое сообщество. Если этого не произойдет, то положение будет очень сложным для них же»,- сказал Давид Бабаян.