ԱՊՐԻԼԻ 24. աշխարհասփյուռ հայությունը հիշատակում է Հայոց ցեղասպանության 101- րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը: Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել տարբեր երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հայ ժողովուրդը, երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու Հայաստան ժամանած հյուրերը ապրիլի 24-ին կլինեն Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում Երևանում անցկացվել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» խորագրով երկրորդ գլոբալ ֆորումը, որին մասնակցել են աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած խորհրդարանականներ, իրավաբաններ, ցեղասպանագետներ, գիտնականներ:
Ի՞նչ է Հայոց ցեղասպանությունը
Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը:
Ինչո՞ւ օսմանյան թուրքերը գնացին այդ քայլին
Երբ սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, երիտթուրքական կառավարությունը, ջանալով պահպանել թուլացած Օսմանյան կայսրության մնացորդները, որդեգրեց պանթուրքիզմի քաղաքականությունը, այն է, հսկայածավալ Թուրքական կայսրության ստեղծումը, որը պետք է տարածվեր մինչեւ Չինաստան, իր մեջ ներառելով Կովկասի, Միջին Ասիայի բոլոր թյուրքալեզու ժողովուրդներին: Ծրագիրը նախատեսում էր բոլոր ազգային փոքրամասնությունների թյուրքացում: Հայ բնակչությունը դիտվում էր որպես գլխավոր խոչընդոտ այս ծրագրի իրականացման ճանապարհին:
Թերեւս Հայոց ցեղասպանությունը ծրագրավորված էր դեռ 1911-12 թթ., սակայն երիտթուրքերը որպես հարմար առիթ օգտագործեցին Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկիզբը` այն իրագործելու համար:
Որքա՞ն է Հայոց ցեղասպանության զոհերի թիվը
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները`  կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում:
Ցեղասպանությունը մարդկանց որեւէ խմբի կազմակերպված բնաջնջումն է` նրանց հավաքական գոյությանը վերջ դնելու հիմնանպատակով: Հետեւաբար, ցեղասպանության իրագործման համար անհրաժեշտ է կենտրոնացված ծրագրավորում եւ իրագործման ներքին մեխանիզմներ, ինչն էլ ցեղասպանությունը դարձնում է պետական հանցագործություն, քանի որ միայն պետությունն է օժտված այն բոլոր ռեսուրսներով, որոնք կարելի է օգտագործել այս քաղաքականությունն իրականացնելու համար:
1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առած ձերբակալություններով (հիմնականում Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում) եւ դրան հետեւած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով, սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Վերջապես, Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլը` մասսայական տեղահանությունների եւ հայ ազգի դեմ իր իսկ հայրենիքում իրագործած զանգվածային բնաջնջումների  բացարձակ ժխտումն է թուրքական կառավարության կողմից: Չնայած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարունակական գործընթացին` Թուրքիան  ամեն կերպ պայքարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, այդ թվում օգտագործելով պատմության նենգափոխումներ, քարոզչական տարբեր միջոցներ, լոբբինգ եւ այլն:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրեքներով, բանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը, ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես քննադատել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Կանադա, Վատիկան, Ավստրալիա, Ավստրիա, Լյուքսեմբուրգ, նաև ԱՄՆ 44 նահանգներ:

YEREVAN, 24 APRIL, ARMENPRESS. In 1915, the crime perpetrated by the Ottoman Empire against the Armenians was the first genocide of 20th century.  The Armenians worldwide commemorate 101st anniversary of the Armenian Genocide. Representatives of different states and international organizations have arrived in Armenia to participate in the events of the 101st anniversary of the Armenian Genocide. On April 24, Armenians and the high level delegations will visit the Genocide Memorial Tsitsernakaberd to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
In the framework of the events of the Centennial of the Armenian Genocide, a the second Global Forum entitled "Against the Crime of Genocide" was held in Yerevan, which was attended by participants from around the world, as well as parliamentarians, lawyers, genocide experts and scholars.
The extermination of Armenians in the Ottoman Empire and the surrounding regions during the First World War is called the Armenian Genocide.
Those massacres were masterminded and perpetrated by the government of Young Turks in different regions of the Ottoman Empire.
The first international response to the violence resulted in a joint statement by France, Russia and the Great Britain on May 24, 1915, where the Turkish atrocities against the Armenians were defined as “a crime against humanity and civilization”. According to them, Turkish government was responsible for the implementation of the crime.
Why was the Armenian Genocide perpetrated?
When WWI erupted, the government of the Young Turks adopted the policy of Pan-Turkism, hoping to save the remains of the weakened Ottoman Empire. The plan was to create an enormous Ottoman Empire that would spread to China, include all the Turkish speaking nations of the Caucasus and Middle Asia, intending also to turkify all the ethnic minorities of the empire. The Armenian population became the main obstacle standing in the way of the realization of this policy.
How many people died in the Armenian Genocide?
There were an estimated two million Armenians living in the Ottoman Empire before the First World War. Approximately one and a half million Armenians were killed from 1915-1923. The remaining part was either islamized or exiled.
The first phase of the extermination of the Armenian population started on April 24, 1915 with the arrest of several hundred Armenian intellectuals and representatives of national elite (mainly in the capital of the Ottoman Empire, Constantinople) and their subsequent elimination. Hereinafter, Armenians worldwide started to commemorate the Armenian genocide on April 24.
The second phase of the Armenian Genocide was the conscription of about 60,000 Armenian men into the Ottoman army, their disarmament and murder by their Turkish fellow soldiers.
The last phase is the universal and absolute denial of the Turkish government of the mass deportations and genocide carried out against Armenians in their homeland. Despite the ongoing process of international condemnation of the Armenian Genocide, Turkey fights against recognition by all means, including distortion of history, means of propaganda, lobbying activities and other measures.
The term genocide was firstly used by the Polish lawyer of Jewish origin Raphael Lemkin. His family became the victims of the Holocaust, and he was trying to use this term to describe and define Nazist systematic policy of killings and violence, as well as the hostilities committed against the Armenian people in the Ottoman Empire in 1915.
The United Nations adopted “Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide” on December 9, 1948 which defines Genocide as an international crime and the countries which signed the document are obliged to prevent and punish the perpetrators of the genocide.
International recognition
The Armenian Genocide committed by the Ottoman government has been substantiated, recognized and confirmed by eyewitness reports, laws, resolutions and by the decisions of numerous states and international organizations. Numerous organizations such the Council of Europe, the European Parliament, several UN commissions, World Union of Churches, MERCOSUR Parliament admitted the Armenian Genocide. Many countries have recognized the Armenian Genocide, Uruguay was the first country that officially recognized the Armenian Genocide in 1965.  The Armenian massacres were officially criticized and recognized as Genocide based on international law by the following countries: France, Italy, Belgium, the Netherlands, Switzerland, Sweden, Russia, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, Cyprus, Lebanon, Uruguay, Argentine (2 laws, 5 resolutions), Venezuela, Chile, Canada, Vatican, Australia, Austria, Luxembourg, and 44 states of the US.